X

Andi Bejtja: Ja sa mirë e parashikoi Komisioni i Venecias, reformën në Drejtësi

Pas tre viteve të ashtëqujturës Reformë në Drejtësi nuk gjej dot epitaf më të saktë së konkluzioni i Raportit Interim të Komisionit të Venecias në fundin e vitit 2015. Ja çfarë thuhet fjalë për fjalë.

“Komisioni i Venecias evidenton se zgjidhje të tillë radikale (si procesi i rivlerësimit) janë të paarsyeshme në kushte normale, pasi krijojnë tensione të mëdha brenda gjyqësorit, destabilizojnë punën e gjyqtarëve, shton mosbesimin e publikut në gjyqësor, shmang vëmendjen e gjyqtarëve nga detyrat e tyre normale, dhe, si çdo masë të jashtëzakonshme, krijon rrezikun e kapjes së gjyqësorit nga ana e forcës politike që kontrollon procesin.”

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in AKTUALITET, LAJME
Luan Rama: Haga e kështjellës së turpit, Ramush të kam vëlla!

Ish-deputeti i LSI-së, Luan Rama si politikan dhe shkrimtar njëkohësisht e ka komentuar përmes vargjeve atë që po ndodh në...

Close