X

Imazhet e rralla në zgjedhjet e para pluraliste. Si votuan Nano, Berisha, Ramiz Alia dhe intervistat e tyre para kamerave

Presidenti Alia i veshur me pallton e zezë duke votuar i qeshur nën blicet e aparateve fotografik dhe kamerave me gazetarë vëndas dhe të huaj që e kanë rrethuar në pritje për t’i marrë ndonjë pronocim apo intervistë, më tej në një miting elektoral në Pallatin e Kongreseve duke përshëndetur mbështetësit e shumtë të Partisë së Punës, lideri karizmatik i Partisë Demokratike, Sali Berisha i veshur me kostum të zi duke dalë nga dhoma e fshehtë për të votuar në kutinë prej kombesate e mbështjellë me beze të kuqe në vështrimin e dy tre zonjave anëtare të komisioneve zonale në qëndrën e tij të votimit, më tej në zyrën e tij në selinë e Partisë Demokratike duke pritur delegacione të huaj apo në konferenca shtypi e mitingje elektorale i shoqëruar nga disa prej bashkëpunëtorëve më të ngushtë të tij, si: Aleksandër Meksi, Neritan Ceka, Azem Hajdari, Genc Pollo, Gramoz Pashko, Preç Zogaj, Edmond Budina, etj, kryeministri shqiptar Fatos Nano i veshur po me kostum të zi dhe vrejtur në fytyrë duke marrë fletën e votimit dhe duke votuar në zonë e tij elektorale i shoqëruar nga bashkëshortja Rexhina, më tej në konferenca shtypi apo duke dhënë intervista me gazetarë vëndas dhe të huaj, apo në mitingje elektorale i shoqëruar nga bashkëpunëtorët e afërt dhe mbështetësit e tij, qëndra votimi dhe zgjedhës duke hedhur votën në ditën e zgjedhjeve dhe komisjone zonale që ndjekin procesin apo numërojnë votat, selitë përkatëse të rrethuar nga anëtarët dhe mbështetësit si dhe posetra elektorale me slloganet e dy tre partive kryesore që janë vënë në vënde të dykshme të kryeqytetit shqiptar, Tiranë.

Kjo është pak a shumë atmosfera dhe situata e zgjedhjeve të para pluraliste të 31 marsit të vitit 1991 kur dhe u zhvilluan zgjedhjet e para pas shpalljes së pluralizmit politik në Shqipëri, e cila na vjen përmes disa fotove me imazhe të rralla që po publikohen te gazetën TemA.

Tirane.28.03.91.- Kryetari i PD Sali Berisha duke folur ne miting.ATSH.Foto:G.Xhengo
Tirane.28.03.91.- Kryetari i PD Sali Berisha duke folur ne miting.ATSH.Foto:G.Xhengo
Tirane.01.04.91.-Proteste e qytetareve te Tiranes per rezultatin e zgjedhjeve.ATSH.Foto:G.Xhengo
Tirane.28.03.91.- Nje gazetare e huaj i ben pyetje zotit Sali Berisha.ATSH.Foto:G.XHengo

Tirane.31.03.91.-Hapja e kutive ne qendrat e votimit.ATSH.Foto:L.Hoti
Tirane.-18.03.91.Parrulla tendryshme te Partive politike me rastin e fushates elektorale.ATSH.Foto:A.Cela
Tirane.17.03.91.-Parrulla te vendosura ne qytete me rastin e fushatel elektorale.ATSH.Foto:L.Lika
Tirane.20.03.91.-SHoku Ramiz Alia gjate takimit me zgjedhesit.ATSH.Foto:L.Hoti
Tirane.31.03.91.-Zoti Sali Berisha,kryetar i komisionitnismetar te PD ne konference shtypi.Nga e majta ne te djathte Genc Poli dhe Sali Berisha.ATSH.Foto:G.Xhengo
Tirane.31.03.91.- Kryetari i PD Sali Berisha duke votuar.ATSH.Foto:A.Çela
Tirane.20.03.91.- Kryetari i Keshillit te Ministrave Fatos Nano gjate takimit me zgjedhesit.ATSH.Foto:L.Hoti
Tirane.05.03.-91.- Flaminio Pikoli, kryetar i delgacionit parlamentar italian priti ne ambasaden italiane perfaqesues te PD Sali Berisha, Gramoz Pashko dhe Preç Zogaj.ATSH.Foto:G.Xhengo
Tirane.31.03.91.-Kryetari i PD Sali Berisha duke votuar.ATSH.Foto:G.Xhengo
Tirane.24.03.91.-Shoku Ramiz Alia, Sekretar i Pare i KQ te PPSH duke folur ne aktivin e KQ te PPSH. Nga e majta ne te djathte Shoku Fatos Nano ,Shoku Ramiz Alia,etj.ATSH.Foto:P.Omeri
* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in LAJME, Magazine
“Kam folur kundër pushtetit popullor, por s’jam spiune”, historia prekëse e sopranos Merita Sokoli që u arrestua nga ish-sigurimi i Shtetit

Ishte pranverë, një ditë maji në vitin 1947, kur u ndal një melodi. Nëpër sallat modeste të radio-Tiranës, u shua...

Close