X

I jepet lamtumira e fundit legjendës Frashëri, homazhe nga figura të shquara të futbollit shqiptar

Ikona e futbollit shqiptar, Fatmir Frashëri u përcoll sot për në banesën e fundit. Ai u nda nga jeta një ditë më parë, pasi vuante nga një sëmundje e rëndë. Atij iu dhanë sot nderimet e fundit në ambientet e stadiumit ‘Selman Stërmasi’ ku u mbajtën homazhet për nder të kësaj legjende të futbollit, por që nuk munguan as personalitetet më të njohura të sportit dhe jo vetëm.

Por kush ishte Fatmir Frashëri?

Frashëri lindi më 3 prill të vitin 1941 dhe ka qenë një nga mbrojtësit më të mirë të Shqipërisë. Ai u formua si futbollist te klubi i Tiranës, me të cilën u aktivizua në periudhën 1958-1972. Më pas ai dha një kontribut edhe te Partizani e sidomos në radhët e kombëtares shqiptare. Në vitin 2003, Fatmir Frashëri u tërhoq përfundimisht nga futbolli, pasi ushtroi për një kohë të gjatë rolin e trajnerit dhe të Tiranës dhe të disa skuadrave të tjera duke lënë gjurmë. Për kontributin e madh të tij në futbollin shqiptar.Ai ka marrë disa dekorata si “Mjeshtri i Madh” apo “Mjeshtër i Merituar”.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in LAJME, SPORT
Më shumë se 20 mijë protestues rrugëve të qytetit, shpërthen protesata për zgjedhje të lira dhe të ndershme

Më shumë se 20 mijë protestues janë mbledhur në Moskë duke kërkuar zgjedhje të lira dhe të ndershme. Protestuesit po...

Close