X

Panariti: Disa mënyra të thjeshta si të mbrojmë veten nga perimet e ngjyrosura

Ish-ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti në një postim në Facebook, shkruan sesi mund të mbrojmë veten nga perimet e frutat me ngjyrues sintetikë.

Panariti shprehet se analizat zyrtare me metoda te certifikuara janë të detyrueshme dhe te pa zevendesueshme, por megjithatë mos nguroni te mbroheni edhe vete duke qenë me te vemendshem ndaj prodhimeve qe blejme dhe duke zbatuar teste te thjeshta ne shtepi.

Postimi i plotë i Edmond Panaritit:

Si mund te zbulojmë, falsifikimin me ngjyrues sintetike te perimeve dhe frutave jashtë laboratorit në shtepi? .. Separi deshiroj te shpreh bindjen time jo thjesht si nje perceptim por edhe të provuar ne laborator se prodhimet tona te fermes (perime, fruta) janë pergjithesisht cilesore dhe te sigurta dhe duhen preferuar pa hezitim para atyre të importit. Ndaj ketyre te fundit fatkeqësisht mbajmë një qendrim të nenshtruar, sepse ato vijnë te veshura me emra tregtare te famshem dhe me paketim “fancy”. Ne importojmë jo pak nga keto perime fruta te freskëta, te thara apo te ngrira të cilat i gjen me shumicë në markete, dyqane lagjesh dhe tezga ambulante.. Por shpesh djalli “fshihet” aty madje edhe me kostum “Armani”…. Një menyre jo pak e perhapur në vendet ne zhvillim nga ku furnizohen me lende te pare edhe kompanitë prestigjioze, eshte ngjyrosja e frutave, perimeve,te thara, te ngrira apo te freskëta, salcave, erezave me ngjyrues sintetike për të bere qe ato të duken terheqese dhe “te freskëta”. Një nder ngjyruesit me te perdorur për te falsifikuar freskinë te perimet e gjelbra, eshte boja sintetike malakit grin (malachite green). Por jo rralle perdoren edhe erythrosin B dhe Sudan 1si bojra të kuqe. Keto jane lende kancerogjene qe blihen lire. Me to mund të ngjyrosen bizele, bishtaja, speca,etj, te cilat per shkak te zverdhjes nga qendrimi i gjatë ne ruajtje kanë nevojë për “make up” kozmetike……. …. Si tja bejme, si te mbrojmë veten dhe familjen? Separi laboratoret e AKU, te analizojnë pa hezitim produktet e importit pavarësisht nga marka (kostumi)që veshin dhe të na mbrojne nga falsifikimet…….. Analizat zyrtare me metoda te certifikuara janë të detyrueshme dhe te pa zevendesueshme Por megjithatë mos nguroni te mbroheni edhe vete duke qenë me te vemendshem ndaj prodhimeve qe blejme dhe duke zbatuar teste te thjeshta ne shtepi. Ne kete menyre, mund te zbulojmë falsifikimin duke mbrojtur veten dhe familjen. Por cfare duhet? Thjesht nje gote me uje dhe nje tampon pambuku i njomur! Bizelet dhe zarzavatet e bojatisura e leshojne shpejt ngjyren ne uje, ndersa ato natyrale jo! Nje tampon pambuku i njomur me ujë dhe i ferkuar mbi lekuren e kastravecit, patates, specit ja u nxjerr shpejt bojen e falsifikimit. Prandaj harxhojini dy minuta para se ti konsumoni ato!

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in AKTUALITET, LAJME
Dorëheqja e Haradinajt, pse po hesht Edi Rama?

Për dorëheqjen e kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, ka pasur reagime të shumta në Prishtinë dhe Tiranë. Shumica vlerësojnë aktin...

Close