X

Akuza për ngjarje të rënda kriminale, kush janë 2 të rinjtë e arrestuar në Tiranë, njëri kreu i grupit të strukturuarKanë rënë në pranga dy të rinj, njëri prej tyre kreu i një grupi të strukturuar kriminal, ndërsa mbi ta rëndojnë akuza për ngjarje të rënda kriminale.

Policia e Shtetit ka njoftuar se gjatë operacionit “VERSACE”, të arrestuarit janë shtetasit A. S., 37 vjeç, banues në Tiranë, dhe Xh.M., 35 vjeç, banues në Fushë Mëzez, Tiranë.

Operacioni u zhvillua në lagjen “Demokracia“ në Qytetin e Mamurasit, ku në momentin e kapjes, shtetasve A.S dhe Xh.M, u janë gjetur dhe sekuestruar në cilësinë e provës materiale 2 armë zjarri tip GLOCK së bashku me 4 karikatorë me 60 fishekë luftarak, si dhe 1 armë zjarri pistoletë TT model 54, së bashku me dy karikatorë me 15 fishekë.

Për shtetasin A. S., Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë, me Vendimin Penal të vitit 2017 ka caktuar masën e sigurise “Arrest në burg” për veprën penale ” Vrasja në rrethana të tjera të cilesuara” mbetur në tentativë në bashkëpunim dhe “Mbajtja pa leje e armëve luftarake”.

Po kështu shtetasit A.S., i kanë mbetur dhe 2 vite e 6 muaj për të vuajtur dënimin në bazë të vendit të gjykatës së Apelit dhënë në vitin 2018, për veprat penale “Falsifikimi i kartëmonedhave”, dhe “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe municionit”.

Në cilësinë e provës matëriale u sekuestruan 3 armë zjarri, 75 fishekë luftarak, një sasi parash, dy automjete dhe 8 aparate celular.

Në bashkëpunim me Prokurorinë po vijon puna për dokumentimin e plotë të aktivitetit kriminal të kryer nga shtetasi A.S dhe grupi kriminal që ai drejton.

Matërialet i kaluan Prokurorisë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, për veprat penale “Prodhimi dhe shitja e armëve dhe municioneve luftarake” dhe “Përkrahja e autorit të krimit”.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in AKTUALITET, LAJME
Aksident i rëndë në Tiranë, 18-vjeçari përplas të miturin

Një 18-vjeçar është arrestuar nga ana e Policisë në Tiranë, për shkak se ka aksidentuar rëndë me makinë një 14-vjeçar....

Close