X

Kujdes! Aplikacioni rus i ‘plakjes’ po ju vjedh privatësinë, si ta kuptoni


Prej disa ditësh aplikacioni FaceApp ka marrë dhenë dhe shumë personazhë të shoëbiz-it kanë ndarë foton e tyre se si do të duken të plakur. Ekspertët po paralajmërojnë shqetësimet lidhur me sigurinë kur të përdorni aplikacionin FaceApp, një mani e re e mediave sociale që ndryshon tiparet në fytyrën tuaj për t’ju bërë të dukeni vite më të mëdhenj.

Zhvilluar nga një ekip i  rusë në vitin 2017, aplikacioni, i cili vendos një filtër mbi fytyrën tuaj, është bërë viral në ditët e fundit. Përdoruesit e Twitter kanë theksuar origjinën ruse të aplikacioneve. FaceApp është në pronësi të një kompanie, Wireless Lab, e cila është e vendosur në Shën Petersburg.

Shërbimi i aplikacionit është falas dhe përdor inteligjencën artificiale për të redaktuar një foto në galerinë tuaj të telefonit dhe transformon imazhin duke e dyfishuar ose të trefishuar moshën tuaj.

Gjithashtu mund të ndryshojë ngjyrën e flokëve, t’ju lejojë të shihni se si dukeni me mjekër, të ndryshoni gjinitë dhe madje të dukeni më të rinj.

Por, ekspertët janë të shqetësuar për një klauzolë më të dyshimtë në aplikacionin, i cili mund të hyjë, të ruajë dhe të përdorë imazhe nga rrotulla e kamerës, pa lejen tuaj.

FaceApp është aktualisht një nga aplikacionet më të shkarkuara për iOS dhe Android, pasi postimet e #faceappchallenge kanë ‘zaptuar’ mediat sociale.

Por me rritjen e popullaritetit, disa kanë ngritur pyetje rreth asaj se sa të sigurt janë të dhënat tona të përdoruesit dhe çfarë bën me fotot e përdoruesit.

Termat dhe kushtet e aplikacionit në thelb i japin FaceApp qasje për të përdorur, modifikuar, përshtatur dhe publikuar çdo imazh që ju ofroni.

FaceApp lejohet të përdorë emrin tuaj, emrin e përdoruesit ‘ose ndonjë ngjashmëri të dhënë’ në çdo format medial pa kompensim dhe nuk do të keni ndonjë aftësi për ta hequr atë ose për të ankuar për të.

Gjithashtu nuk do t’ju kompensojë për këtë material dhe do të mbajë imazhin shumë kohë pasi të keni fshirë aplikacionin.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in Magazine
“Frikë se mos e vriste Kadri Hazbiu”, Isuf Kalo rrëfen takim e Enverit me Ramiz Alinë ditën e vetëvrasjes se Mehmetit: Si rrallëherë, në panik, ai kërkoi…

Mjeku personal i Enver Hoxhës, profesor Isuf Kalo, në librin e tij “Blloku” të botuar nga UET Press, tregon incidentin...

Close