X

Ursula Von Der Leyen zgjidhet në krye të Komisionit Europian

Ish-ministrja e Mbrojtjes së Gjermanisë, Ursula Von der Leyen është zgjedhur sot nga Parlamenti Europian në postin e Presidentes së Komisionit Europian. Ajo mori 383 vota në zgjedhjet e zhvilluara në Bruksel. 327 eurodeputetë votuan kundër ndërsa 22 abstenim duke u bërë gruaja e parë që zgjidhet në këtë post.

Gjatë fjalës së mbajtur sot përpara europarlamentarëve, Ursula Von der Leyen theksoi angazhimin e saj për investime në luftën kundër ndryshimeve klimatike, mbrojtjen e të drejtave të grave, arritjen e një marrëveshjeje me Britaninë e Madhe dhe një reformë gjithë përfshirëse për sa i përket mbrojtjes së kufijve të BE.

Ish-ministrja e mbrojtjes është para grua në krye të Komisionit Europian. Kandidatura e saj u shoqërua me shumë debat në arenën europiane dhe kjo tregohet gjithashtu në rezultatin e ngushtë me të cilin ajo u konfirmua në detyrë pasi e kaloi pragun me vetëm 9 vota më shumë.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in BOTA, LAJME
FOTOT: Fermeri grek, djalë i një prifti, e goditi me makinë dhe më pas e përdhunoi në bunker shkencëtaren amerikane (para se ta vriste)

Zhdukja misterioze dhe më pas gjetja e saj në një bunker e vrarë, e shkencëtares amerikane Suzanne Eaton, ngjalli shumë...

Close