X

Dokumenti/ Shehaj: Në fshehtësi qeveria jep tjetër koncesion abuziv


Përmes dokumenteve të publikuar në Facebook, ish deputeti i PD-së Agron Shehaj ka denoncuar sot një tjetër koncesion të qeverisë Rama.

“Nëpërmjet një procedure konkurrimi me një ofertues dhe të jashtëligjshme, qeveria ka shpallur kompaninë “Noa control” fitues të koncesionit për kontrollin e pompave të naftës. Ky tender është bërë në fshehtësi të plotë sepse gjykata ka kërkuar modifikimin e kritereve të garës.” –shkruan Shehaj.

Ndër të tjera Shehaj thekson se kontrolli i pompave të naftës kryhej nga shteti dhe ishte një aktivitet fitimprurës sepse sillte në arkat e shtetit mbi pesë milionë euro në vit.

“Kompania “Noa Control” do të investoj vetëm rreth 600.000 euro dhe nga koncesioni njëzetvjeçar do të përfitojë minimalisht 100 milionë euro nëse tarifat e kontrollit do jenë të njëjta.

Vjedhja nëpërmjet këtij koncesioni është marramendëse dhe kjo është arsyeja pse fituesi i garës së këtij koncesioni ishte i parapërcaktuar.”-përfundon Shehaj postimin e tij, ndërsa apelon Prokurorinë të hetojë këtë aferë sipas tij korruptive flagrante në shkelje të ligjit.

Postimi i Plotë:

Nëpërmjet një procedure konkurrimi me një ofertues dhe të jashtëligjshme, qeveria ka shpallur kompanine “Noa control” fitues të koncesionit për kontrollin e pompave të naftës.

Ky tender është bërë në fshehtësi të plotë, si pasojë e ankesave për fitues të parapercaktuar gjykata ka kërkuar modifikimin e kritereve të garës.

Kontrolli i pompave të naftës kryhej nga shteti dhe ishte një aktivitet fitimprures sepse sillte në arkat e shtetit mbi 5 milionë euro në vit.

Kompania “Noa Control” do të investoj vetëm rreth 600.000 euro dhe nga koncesioni njëzetvjeçar do të përfitojë minimalisht 100 milionë euro nëse tarifat e kontrollit do jenë të njëjta.

Vjedhja nëpërmjet këtij koncesioni është marramendëse dhe kjo është arsyeja pse fituesi i garës së këtij koncesioni ishte i parapercaktuar.

I bëj thirrje Prokurorisë të hetojë këtë aferë korruptive flagrante në shkelje të ligjit.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in Uncategorized
VIDEO/ Meta përshëndet me Darkon, mikun e tij më të ri: Thonë se…

Presidenti i vendit, Ilir Meta ka ndarë me miqtë e tij në Facebook momente nga vizita e tij në Jahorine...

Close