X

Tsipras zotohet të transformojë Syriza pas humbjes

Ish-kryeministri grek, Aleksis Tsipras është zotuar për një transformim të partisë që ai drejton, Syriza, pas humbjes së zgjedhjeve javën e kaluar.

Ai ka deklaruar se tashmë Greqia është futur në një periudhë të re, ku rezistenca demokratike do të organizohet më mirë ndaj forcave agresive të sistemit.

Tsipras shprehet se kjo është një kontratë dhe një mandat për të transformuar në një parti që do t’i përshtatet agonive të botës.

“Ne jemi në fillim të një periudhe të re për vendin. Njerëzit na kanë dhënë forcë që të jemi në gjendje të organizojmë më mirë rezistencën demokratike dhe sociale ndaj forcave më agresive të sistemit.

Një milion e tetëqind mijë qytetarë kanë ardhur në thirrjen tonë, jo për të shkuar, jo për dëshpërim ose shpresë, por për të njohur aftësitë dhe gabimet tona. Është një kontratë dhe një mandat për të transformuar në një parti që do t’i përshtatet agonive të botës. Është një mandat për të transformuar veten nga një parti që organizohet, ngre ngadalë SYRIZA e vjetër prej 5%, në një vijë të madhe, në një lëvizje progresive të majtë moderne dhe masive, me rrënjë të thella dhe lidhje të forta me njerëzit dhe shoqërinë punëtore. Të koordinojmë hapin me kërkesat e njerëzve progresivë që na përkrahin. Ne organizojmë SYRIZA-n e re, masive, popullore dhe militante, rezistencën demokratike në luftën e popullit tonë. Këto do të bëhen motori i ndryshimit tonë dhe do të bëhet motori i luftimeve të njerëzve”, shkruan Tsipras.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in BALLKAN, LAJME
Provokon Gruevski, pozon me një super femër nga arratia (Foto)

Ish-kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Nikolla Gruevski, po shijon ditët e tij të azilit në Hungari. I dënuar me dy...

Close