X

Laborator për falsifikim dokumentesh, kapet shqiptari me tre emra

Një 50-vjeçar shqiptar është arrestuar nga autoritetet greke, pasi kishte ngritur një laborator të pajisur me gjithë mjetet e nevojshme për prodhimin e dokumenteve false. Shqiptari është zbuluar nga policët e krimit të organizuar dhe trafikimit njerëzor të Sigurisë në Atikë të Greqisë.

Ai akuzohet për veprat penale të falsifikimit, pranimit dhe asgjësimit të mallrave të vjedhura, posedim të dokumenteve të udhëtimit të palëve të treta, si dhe për armëmbajtje pa leje. Shqiptari 50-vjeçar është identifikuar dhe arrestuar jashtë shtëpisë së tij në Heliopolis.

Sipas policisë, mësohet se shqiptari, sipas dokumenteve që posedonte, përdorte tri identitete greke, një pasaportë greke, një leje qarkullimi shqiptare, një leje qëndrimi greke dhe tre patenta shoferi greke të destinuara për shitje të menjëhershme, si dhe një shumë prej 4,040 euro.

Pas kontrollit në banesën e tij, u zbulua gjithashtu se punishtja e instaluar ishte e pajisur për falsifikim të dokumenteve të udhëtimit digitale, mjete shkrimi dhe furnizimet e duhura.

Nga hetimi i kryer në banesën e 50-vjecarit shqiptar janë sekuestruar 7 laptopë dhe 1 kompjuter giks, 11 printera, 49 ID, 39 pasaporta, 90 makinë lejet e kapaciteteve, 3,233 fletë të vetme nga autoritetet për pasaportë greke, 61 njëshe nga autoritetet për karta dhe pasaporta të huaja, 55 pasaporta udhëtimit shqiptare, 31 spanjolle, 23 rumune, 9 italiane, 6 bullgare, 75 karta identitetit dhe pasaportat italiane, 17 të Qipros dhe të vendeve të ndryshme, 6272 euro, një revolver të markës CZ, si dhe 55 fishekë të kalibrit 38mm.

50-vjecari shqiptar u dërgua në Prokurorinë e Shkallës së Parë në Athinë për hetime të mëtejshme.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in AKTUALITET, LAJME
Rrëfehet Bardh Spahia: Si ishin ditët e izolimit total në qeli

Ish-deputeti demokrat, Bardh Spahia, i cili vetëm dy ditë më parë fitoi lirinë nga Gjykata e Apelit në Durrës, që...

Close