X

Vasili: Raporti i DASH, fytyra e vërtetë e kriminalizuar e qeverisë Rama

Raporti i sotëm i Departamentit Amerikan të Shtetit tregon qartë fytyrën e vërtetë të qeverisë Rama.

Kështu shprehet nënkryetari i LSI, Petrit Vasili, në një reagim të tijin në Facebook.

“Departamenti Amerikan i Shtetit ne Raportin e publikuar sot tregon qarte fytyren e vertete te kriminalizuar te qeverise se Rames.

“Ka rrezik të konsiderueshëm nga krimi në Tiranë. Qeveria shqiptare po bën një përpjekje të bashkërenduar për të përmirësuar aftësitë e zbatimit të ligjit të vendit dhe për të zvogëluar korrupsionin. Krimi i organizuar ka një ndikim të theksuar në Shqipëri, me një rrjet të organizatave kriminale të përfshira në trafikimin e drogës, grabitje, ryshfet, pastrim parash, prostitucion dhe trafikim njerëzor”, shkruan Vasili në reagimin e tij.

Departamenti Amerikan i Shtetit publikoi sot një raport me nota kritika për qeverisjen në Shqipëri.

Në raport thuhet se Shqipëria është një vend i vështirë për të bërë biznes. Më tej theksohet se problem mbeten krimi, korrupsioni, zbatimi i ligijt dhe të drejtat e pronës.

Sa i përket korrupsionit, raporti i DASH thotë se Shqipëria është vendi më i korruptuar në Ballkan.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in AKTUALITET, LAJME
Paketa anti-shpifje e Edi Ramës/ Erebara: Nuk ka ligj të tillë në Europë, gjendet vetëm në Rusi dhe Bjellorusi

Gazetari i BIRN, Gjergj Erebara, ka qenë i ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit”, ku është diskutuar lidhur me projektligjin për...

Close