X

Arti në zi! Ndahet nga jeta aktorja e njohur, pjesë e filmit “Zonja nga qyteti”Kinematografia shqiptare në zi! Aktorja e mirënjohur shqiptare Valentina Çaçi është ndarë nga jeta.

Po kush ishte Valentina Caci?

Ajo lindi në qytetitn Korçës më 2 mars të vitit 1936. Në lëvizjen artistike që shpërtheu që ne muajt e parë të paraçlirimit u aktivizua në grupet teatrale amatore, ku dhe u dallua si aktore amatore me perspektivë për skenën korçare.

Ishin këto të dhëna, për këtë amatore, që ra në sy të Dhimitër Trajçes, që e afroi në grupin e teatrit të ngritur pranë Pallatit të Kulturës së qytetit.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in Magazine
Historia e qytetit ku u investuan miliarda, por… është si ‘fantazmë’

Imagjinoni një qytet modern me ndërtesa të larta dhe objekte të tjera afariste në të cilat janë investuar shuma marramendëse...

Close