X

Greqia ndryshon qeveri/Kyriakos Mitsotakis ndërton i vetëm qeverinë që nesërZgjedhjet e 7 Korrikut në Greqi nxorën fitues Demokracinë e Re të drejtuar nga Kyriakos Mitsotakis. Fal premtimeve të shumta në fushatën elektorale Mitsotakis do të mundet të jetë kryeminsitër i Greqisë për 4 vitet e ardhshme.

Kjo fitore i jep mundesinë kreut të demorkacisë së re, për të krijuar që nesër qeverinë e tij pa ndihmën e asnjë partie tjetër dhe të qeverisë i vetëm.

Kujtojmë se Mitsotakis vjen nga familja e madhe dhe është djale i Kostandin Mitsotakit, ish kryeministër i Greqisë në vitin 1991. Edhe pse qarqe tq ndryshme si ai i Sorosit investuan tek politika e Syrizes, populli grek sot i tha stop politikës së kësaj qeverie.

Duhet theksuar se Shqipëria e Greqia edhe pse me shume probleme kohën më të mire e më të qetë, por edhe më të dobishme për dy popujt e ka pasur kur në Greqi kanë qeverisur partitet e qendrës së djathtë. Kujtojmë këtu se pas shumë përpjekjeve, emigrantët e minoritarët fituan të drejtën e dy kombësive falë marrëveshjes Bakojanis-Basha

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in AKTUALITET, BALLKAN, LAJME
”Demokracia e re” fiton zgjedhjet në Greqi

Procesi i votimit në shtetin fqinj sapo ka përfunduar. Partia ”Demokracia e re” (ND) e Qiriakos Micotaqis rezulton fituese e...

Close