X

335 miliardë euro pasuri, sheiku zbarkon në Itali për të blerë Milanin


Mëngjesin e djeshëm, një lajm tronditi bursën e Milanos. Sipas agjencisë “Adnkronos”, klubi i Milanit mund të ndryshojë për herë të tretë radhazi pronar në tri vitet e fundit. Në prill të 2017-ës, Silvio Berluskoni shiti kuqezinjtë për 740 milionë euro te Jonghong Li, i cili, 14 muaj më pas, humbi pronësinë e klubit duke mos respektuar këstin e kredisë ndaj fondit “Elliott”.

Amerikanët u përfshinë në minutat e fundit të merkatos dhe u munduan të ndërtonin një ekip të denjë për vendet e para, por ëndrra e tyre u shua me “Djallin”, i cili nuk shkoi më larg se vendi i pestë.

Me zonën Champions një pikë larg, planet e amerikanëve pësuan një ridimensionim, që përveçse disa largimesh veteranësh, po prekin edhe strategjinë afatshkurtër të klubit, duke qenë se merkato e sivjetme po karakterizohet nga afrime me kosto dhe moshë të ulet.

INVESTIMI – Duke qëndruar te lajmi i shitjes, agjencia e lajmeve “Adnkronos” njoftonte se drejtuesit më të lartë të Milanit duhet të takonin gjatë ditës së djeshme një grup përfaqësuesish nga “Fondi i investimeve të Katarit”. Lajmi u përgënjeshtrua në kohë rekord, por zërat për një interes të sheikëve ndaj kuqezinjve vijuan.

I kryesur nga sheiku Abdulla bin Mohamed bin Saud Al-Thani, ky fond ka një pasur prej 335 miliardë eurosh dhe blerja e kuqezinjve që vlerësohen nga “Elliott” rreth 700-800 milionë euro do të ishin një investim krejtësisht brenda mundësive. Përveç pagesës për shumicën e aksioneve kuqezi, arabët do të “trashëgonin” edhe bilancet negative të Milanit, që sot përllogariten rreth 400 milionë euro.

Përgënjeshtrimi i klubit italian vjen duke përmendur faktin se “Elliott” ka plane disavjeçare, por për një fond që synon përfitimet, 1 miliard euro mjaftojnë për të hequr dorë nga “ëndrra” për të ringritur “Djallin”.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in SPORT
Edhe një vit tjetër bardhezi, Bufon hedh firmën te Juventusi

Pas një viti larg Torinos, Gianluigi Bufon është rikthyer në shtëpi, teksa ka nënshkruar një kontratë njëvjeçare me Juventusin, që...

Close