X

U torturua në Kopshtin e Ferrit në Fier, humb jetën luani Zhaku


Ngordh Zhaku! Një nga luanët e Fierit, që u dërguan për t’u shpëtuar në Holandë në qendrën Felida.

Kjo qendër njoftoi se Zhaku i kishte veshkat të shkatërruara për shkak të keqtrajtimit dhe kushteve mizore të jetesës.

“Shumë herët për të thënë lamtumirë”, njoftojnë kujdestarët e tij të organizatës “4 Putrat’ në Holandë.

“Vetëm dy muaj pasi Zhaku arriti në FELIDA Big Cat Centre dhe ndjeu rërë dhe bar nën putrat e tij për herë të parë në jetë, na u desh t’ i themi lamtumirë atij. Ky luan miqësor dhe mbresëlënës, i cili u desh të kalonte vite në “kopshtin zoologjik më të keq të Evropës” në Shqipëri, tani nuk është më mes nesh. Me zemër të thyer duhet të të japim këtë lajm të trishtuar sot.

Kur shpëtuam Zhakun në tetor të vitit të kaluar së bashku me luanët Bobi dhe Lenci, ariun Dushi dhe shumë kafshë të tjera të egra nga parku safari në Fier, kishim një të ardhme tjetër në mendje për të.

Na u desh të luftojmë për të liruar këto kafshë të egra nga kopshti i tmerrshëm zoologjik dhe pastaj ne u desh të luftojmë përsëri për të sjellë tre luanët në Felida. Më në fund, ata erdhën aty dhe një jetë e re për ata pritej të fillojë.

Por ishte shumë vonë për Zhakun. Veshkat e tij ishin shumë të dëmtuara. Mjekët tanë veterinarë gjetën se Zhaku kishte pësuar një mosfunksionim të veshkave vitin e kaluar. Gjendja e tij u konfirmua muajin e kaluar gjatë një kontrolli mjekësor. Pavarësisht nga ky lajm, ne shpresonim për t’i mundësuar Zhakut për të jetuar një jetë të mirë me ndihmën e ilaçeve.

Këtë javë, megjithatë, gjendja e Zhakut u bë më keq aq shpejt saqë veterineri ynë Mark Golkel erdhi në Felida menjëherë. Ne pamë se nuk mund të bënim asgjë për të më: veshkat e tij mbaruan. Nuk kishim zgjidhje tjetër, por ta linim të lirë.

Për t’i mbajtur kafshët larg nga vuajtja, nëse nuk kanë shpresë për përmirësim, kjo është pjesë e vështirë por e rëndësishme e punës sonë. Por, është pjesë e mirëqenies së kafshëve.

I dashur Zhaku, do të kishim dashur të të jepnim më shumë. Ne donim të të jepnim një jetë të mirë. E meritoje aq shumë pas gjithë atyre viteve vuajtje.

Ne shpresojmë që ti të jesh kënaqur me diellin, rërën, barin dhe qetësinë gjatë qëndrimit tënd të shkurtër me ne. U prehsh në paqe!”, përfundon njoftimi i qendrës Felida.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in AKTUALITET, LAJME
FOTO/ Sekuestrohet kanabis dhe armë në Vlorë, një në pranga dy në kërkim

Policia e Vlorës ka asgjësuar fidanë cannabis sativa në një fshat të Selenicës dhe ka sekuestruar dy armë zjarri dhe...

Close