X

U shkarkua nga Vettingu, revoltohet gjyqtari Fuat Vjerdha: Vendim i padrejtë, dënova Avdylët në 2008-n


Gjyqtari Fuat Vjerdha ka reaguar pas shkarkimit të tij nga detyra.

Në një deklaratë për mediat, kreu i Gjykatës së Apelit Shkodër shprehet se gjithmonë ka ndjekur reformën në Drejtësi, por që kjo gjë nuk bëhet me këto lloj vendimesh. Ai e cilëson shkarkimin e tij si të padrejtë.

“Në vitin 2008 dënova Avdylët pasi Gjykata e Lezhës tentoi t’i lironte. Meraku im ka qenë të mos dënoj një njeri të pafajshëm.

Shkarkim i padrejtë, në shkelje të ligjit.

Kam mbështetur gjithmonë reformën në drejtësi, por kjo gjë nuk bëhet me vendime të tilla.”

Vendimi për Vjerdhën u morr nga treshja gjykuese KPK-së e përbërë nga Olsi Komici kryesues, Lulzim Hamitaj relator dhe Pamela Qirko anëtare, si edhe vëzhguesi ndërkombëtar Ferdinando Buatier.

KPK theksoi se gjyqtari Vjerdha kishte probleme me profesionalizimin në punë dhe kjo ishte arsyeja që u shkarkua nga detyra.

Theksojmë Vjerdha ka qenë një nga gjyqtarët i cili votoi kundër ndryshimit të vendimit për Dritan Dajtin, duke e shpëtuar këtë të fundit nga dënimi me burg për jetë.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in AKTUALITET, LAJME
Mocioni me debat mbi vendimin e Metës, Balla: KQZ do të ngarkohej me vepër penale nëse do njihte dekretin

Kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, në ligjëratën e tij të mbajtur në seancën e sotme të...

Close