X

U shkarkua nga KPK, ish-kreu i Apelit të Shkodrës: Vazhdon lufta e klasave si në komunizëm


Kreu i Apelit të Shkodrës, Fuat Vjerdha ka reaguar pasi u shkarkua nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit (KPK).

Gjatë vlerësimit të pasurisë, KPK konstatoi probleme të vogla me deklarimin e pasurisë dhe mungesë burimesh të ligjshme prej 1.6 milionë lekësh. Ndërsa duket se u penalizua për uljen e dënimit të Sokol Mjacaj në 2010. Ky i fundit sapo kishte dalë nga burgu vrau dy turistët çekë në Theth.

Në shpjegimin e tij, Fuat Vjerdha thotë se është shkarkuar për shkaqe politike, si një herë e një kohë në komunizëm kur zhvillohej lufta e klasave. Ai thotë se keqardhja e njerëzve nuk duhet të shkojë për të, por ata (anëtarët e Komisionit) që dhanë vendimin. “Fali zot se nuk dijnë ç’a bajñë!”, shkruan Vjerdha.

Statusi i plotë në facebook:

“Të dashur miq!

Ju falenderoj nga zemra për mbështetjen qe po më jepni me mesazhet tuaja dhe keqardhjen qe shprehni për shkarkimin tim nga detyra fisnike e gjyqtarit, të cilen e ushtrova per 25 vite.

Kjo situatë më ktheu në vitin 1973, kur mua, që kisha mbaruar maturën me mesatare 10, nuk mu dha e drejta e studimit nga komunistet ne pushtet, ne kuadër të zhvillimit të luftës së klasave.

Edhe atëherë, si sot, keqardhja shprehej nga të djathte e të majtë qe më njihnin.

E përsëris se nga salla e vetingut kam dalur kryenaltë, sepse u provua që nuk kam qenë dhe nuk jam i korruptuar, nuk kam lidhje me grupet kriminale, nuk kam asnjë pasuri të paluajtshme, të krijuar nga unë, përveç atyre te trashëguara nga e ndjera nëna ime, bijë e familjes Tafilica, e respektuar në Shkodër.

Gjithçka tjetër është shprehje e formave moderne të vazhdimit të luftës së klasave, që po zhvillohet ndaj asaj pjese të shoqërisë sonë, e persekutuar gjatë monizmit, që unë kam përfaqësuar në gjyqesorin shqiptar.

Mos ndjeni keqardhje per mua, por për ata që përgatiten dhe dhanë vendimet e datës 10.06.2019, kundrejt meje dhe njëzonje tjetër shkodrane, kryetares së Gjykatës së Tiranës.

Fali zot se nuk dijnë ç’a bajñë!

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in AKTUALITET, LAJME
Prokurori Shkëlzen Cena tërhiqet nga gara për SPAK

Prokurori Shkëlzen Cena ka paraqitur pranë KLP kërkesën për tërheqjen nga gara për SPAK. Këshilli miratoi me 10 vota pro...

Close