X

Riatdhesohen 50 shqiptarë mes tyre dhe fëmijë, Policia: Masa të shtuara në kufi, nuk kërkohet më azil. Shqipëria vend i sigurt

Janë riatdhesuar mesditën e sotme 50 shtetas shqiptarë me avion të posaçëm, të nisur nga aeroporti i Metz, Francë.

Operacioni i riatdhesimit, i cili u zhvillua në bashkëpunim me Policinë franceze, kishte një veçanti pasi kthehen familjarë me të mitur dhe të gjithë të riatdhesuarit janë azilkërkues në Francë, të cilëve iu është refuzuar kërkesa për qëndrim.

Zv/ministria e Brendshme Rovena Voda ka theksuar se çdo përpjekje për kërkim azili është e kotë, sepse Shqipëria është në listën e vendeve të sigurta, ndaj ajo ka bërë thirrje për të mos ndërmarrë asnjë hap në këtë drejtim, por të kërkojnë rrugë ligjore për t’u punësuar në vendet e BE-së

Drejtori i Departamentit për Kufirin dhe Migracionin në Policinë e Shtetit Eduart Merkaj ka theksuar se gjatë këtij 5 – mujori, fluturimet e riatdhesimit janë rritur jo vetëm me Francën, por edhe me shumë vende të tjera të BE-së, duke forcuar më tej bashkëpunimin, në drejtim të shkëmbimit të informacionit më të detajuar dhe në kohë reale.

Polica Kufitare ka forcuar masat për parandalimin e kalimit të kufirit, me qëllim kërkimin e azilit në vendet e BE-së.

 

 

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in AKTUALITET, LAJME
Debati për presidentin e ri të Komisionit Evropian, Macron propozon Merkel si kandidate

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka treguar vendosmërinë që të largohet nga çdo funksion politik pas përfundimit të mandatit si drejtuese...

Close