X

Emigracioni me Meksikën, Trump zbulon aksidentalisht planin ‘sekret’


Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, ka zbuluar pa dashje disa detaje të marrëveshjes së tij të emigracionit me Meksikën.

Trump nuk pranoi të diskutonte planet me gazetarët, duke thënë se ishin “sekret”.

Ai i bëri këto deklarata ndërsa në dorë mbante një letër ku ishin të shkruar detajet e marrëveshjes, e cila më pas u fotografua nga mediat.

Dokumenti përshkruante një plan për të përcaktuar Meksikën një “vend të tretë të sigurt”, midis planeve të tjera që u zbuluan të hënën nga Ministri i Jashtëm i Meksikës.

Nëse Meksika do të ishte një vend i tretë i sigurt, aplikimet e azilit për migrantët do të përpunoheshin më shumë se sa në SHBA.

Dokumenti tha se Meksika ishte zotuar që menjëherë të shqyrtojë ligjet e saj në mënyrë që të mundësojë që ajo të bëhet një vend i tretë i sigurt nëse ka nevojë.

Ai gjithashtu përmbante referenca për një plan rajonal të azilit, i cili do të përfshinte disa vende të Amerikës Latine që përpunonin kërkesat për azil të emigrantëve për të shmangur tarifat e SHBA dhe për “45 ditë”.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in BOTA, LAJME
Morinë, materiale ndërtimi kontrabandë, arrestohet i riu dhe dy doganierë

Një 29-vjeçar, banues në Shtiqen dhe dy punonjës të doganës së pikës kufitare të Morinës kanë rënë në prangat e...

Close