X

Afrikë/ Sulm terrorist në fshat, 100 persona të vrarë dhe 19 të zhdukurSipas raportimeve rreth 100 persona janë vrarë nga një sulm në fshatin e banuar nga grupi etnik Dogon.  Sulmi ndodhi në Sobane-Kou, pranë qytetit Sanga në rajonin e Mopti. Zyrtarët kanë thënë se 95 persona janë gjetur të vdekur, ku mes tyre ka pasur trupa të djegur.

Ka pasur sulme të shumta në Mali gjatë muajve të fundit, disa të shtyrë etnikisht, disa të kryera nga grupe xhihadiste. Përleshjet mes gjuetarëve të Dogon dhe herders gjysëm-nomade Fulani janë të shpeshta.

Qeveria e Malit tha se personat ishin të dyshuar si terroristët, ata kishin sulmuar fshatin rreth orës 03:00 të mëngjesit.

Të paktën 19 persona ende rezultojnë të zhdukur.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in BOTA
Pasagjeri ngatërron daljen me derën banjos, avioni me shtatë orë vonesë

Donte të shkonte në banjo, por në vend të saj ka gabuar portë duke hapur atë të emergjencës në avionin...

Close