X

Vendimi i Metës, “New york Times”: Presidenti i Shqipërisë anulon zgjedhjet, shkak klima e tensionuar


Kanë qenë të shumta mediat ndërkombëtare, të cilat i kanë bërë jehonë vendimit të djeshëm të Presidentit Ilir Meta për shtyrjen e datës së zgjedhjeve, mes të cilave edhe prestigjiozja “New York Times”.

Me titullin “Presidenti i Shqipërisë anulon zgjedhjet, për shkak të klimës klimën e tensionuar”, “New York Times” shkruan se Meta e mori këtë vendim për të zvogëluar tensionet politike në vend.

“New York Times” i kushton vëmendje edhe protestës së djeshme të opozitës, ku cilësohet se mijëra shqiptarë dolën në shesh në një protestë anti-qeveritare”.

Artikulli i plotë:

Presidenti i Shqipërisë ka anuluar zgjedhjet e ardhshme komunale, duke përmendur nevojën për të zvogëluar tensionet politike në vend.

Presidenti Ilir Meta tha të shtunën se ai kishte vepruar, sepse rrethanat nuk ofruan “kushtet e nevojshme për zgjedhje të vërteta, demokratike, përfaqësuese dhe gjithëpërfshirëse”, të cilat ishin caktuar për fund të këtij muaji.

Presidenti tha se do të sqaronte vendimin e tij të hënën.

Mijëra shqiptarë që mbështesin opozitën politike dolën në rrugë për një protestë anti-qeveritare të shtunën, duke i bërë thirrje Kryeministrit Edi Rama, të cilin ata e akuzojnë për korrupsion dhe manipulimin e zgjedhjeve në 2017, të largohet. Z. Rama, kreu i Partisë Socialiste të Shqipërisë, mbështetet nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian dhe deri tani ka mbajtur pushtetin.

Disa protestues hodhën flakërime, fishekzjarre dhe kokteje molotovi në policët jashtë ndërtesës së Parlamentit. Policia u përgjigj me gaz lotsjellës dhe me ujë.

Duke mbajtur postera me slogane si “Rama ik” dhe “Thyej qafën!”, Disa mijëra protestues u gëzuan kur kreu i Partisë Demokratike të opozitës, Lulzim Basha, tha se zgjedhjet vendore të 30 qershorit, të cilat partia kishte planifikuar të bojkotonte, do të anuloheshin me dekret presidencial.

Opozita shqiptare, e udhëhequr nga Partia Demokratike e qendrës së djathtë, akuzon qeverinë e krahut të majtë për lidhje me krimin e organizuar dhe manipulimin e votave. Udhëheqësit e opozitës kanë kërkuar dorëheqjen e z. Ramës dhe emërtimin e një kabineti kalimtar, dhe kanë shtyrë që zgjedhjet e ardhshme të përgjithshme të mbahen herët.

Ligjbërësit e opozitës kanë hequr dorë nga vendet e tyre në Parlament, ku qeveria mban një shumicë të rehatshme.

Tubimi u zhvillua ditë pasi një gazetë gjermane botoi disa përgjime, duke treguar se një trafikant i drogës në Durrës, në Shqipërinë perëndimore, u tha zyrtarëve të Partisë Socialiste se ai kishte planifikuar të detyronte mbështetësit e opozitës për të votuar për partinë e tyre dhe se ai do të ndihmonte një mik të bëhej ligjvënës.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in AKTUALITET, LAJME
LAJMI I FUNDIT/ Përplasen tre automjete, humb jetën një person

Një aksident i rëndë ka ndodhur ditën e sotme në Vorë. Tre makina janë përplasur me njëra – tjetrën dhe...

Close