X

Ina Zhupa: “Fusha Shpk” merr llokmën e radhës nga Veliaj, 5.1 mln euro tender për bulevardin “Zogu i Parë”

Zëdhënësja e Partisë Demokratike, Ina Zhupa, ka bërë denoncimin e radhës në rrjetet sociale. Në një status Zhupa ka publikuar dokumentet që vërtetojnë se “Fusha Shpk” është shpallur fituese e tenderit për rehabilitimin e bulevardit “Zogu i Parë”.

Zëdhënësja e PD-së shkruan më tej se kjo kompani, tashmë ka në duart e saj rreth 5.1 mln euro.

“Llokma e rradhës për oligarkun e preferuar të Veliaj, 5.1 milion euro per Fusha shpk!

Nuk kane të ndalur parate publike qe i jepen nga Bashkia e Veliajt, kompanise se Shkelqim Fushes. Bashkia Tirane ka shpallur sot fituese te tenderit per “Rehabilitimin e Blv. Zogu i parë” kompaninë Fusha sh.p.k ne nje vlerë fondi prej 626.874.664 Lek ose rreth 5.1 Milion Euro.

Në konkurim kanë marrë pjesë te njejtat kompani klienteliste pranë qeverisë dhe Bashkisë Tiranë te cilat kanë marre tendera te tjere rrugesh pa garë.

Nje nga pjesmarrëset është kompania Gjikuria shpk, qe njihet si kompani që ka marr koncensionin e rruges Orikum – Dukat me një vlere 50 milion euro per 17km rruge , vlere e ekzagjeruar dhe qe shtohet here pas here.

Mesa duket oligarket konkurojne fiktivisht me njeri tjetrin dhe bihen dakort mes tyre per te marre llokmen e rradhes nga qeveria ose nga bashkia. Te gjithe te lumtur, pervec qytetareve qe ju vidhen dhe shperdorohen parate publike me cmime fiktive, me gara fiktive, me pune fiktive, me suksese fictive,”– shkruan Ina Zhupa në statusin e saj krahas dokumenteve.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in AKTUALITET, LAJME
“Ua tregoj kur të dal”, Unioni i Gazetarëve reagon pas kërcënimit

Unioni i Gazetarëve ka reaguar, pasi i akuzuari Arben Veliko ka kërcënuar mediat në sallën e gjyqit në Vlorë. Unioni...

Close