X

Gazetari i BILD, Peter Tiede: Shqipëria shtet mafioz, asnjë dallim mes mafias dhe politikës


Gazetari i Bild, Peter Tiede, në një intervistë për emisionin “Të Paekspozuarit”, ka deklaruar se Shqipëria është një shtet mafioz, ku nuk ka asnjë dallim mes mafias dhe politikës.

“Gjykimi im, por edhe vlerësimi i hetuesve shqiptarë dhe të huaj, përfshirë shërbimeve informative të huaja, Shqipëria është një shtet mafioz, pa dallim mes mafias dhe politikës. Ka një rritje të dukshme, nën drejtimin e Ramës. Më parë, ka patur rritje të narkotikëvë në Lazarat por me qeverisjen e Ramës kemi një përhapje në gjithë territorin e Shqipërisë.

Lidhur me pretendimin e Vangjush Dakos, se biseda mes tij dhe Avdylajt, ëshët një gjë normale, një bisedë mes tij dhe një zgjdhësi, Tiede tha se kjo është një ofendim për të gjithë zgjedhësit shqiptarë. “Nëse ky është një zgjedhës normal, besoj se ofendon të gjithë zgjedhësit shqiptar. Nuk është vendi im, as roli im të gjykojë nëse një veprimtari e tillë është kriminale.

Por, në Shqipëri mungojnë gjykatat funksionale, GJykata Kushtetuese apo GJykata e Lartë. Qeveria Rama dhe të tjerë, flasin për mua, por unë jam gjëja më e parëndësishëm.

Gjëja më e parëndësishme në një lajm, është gazetari. Nëse sulmohen gazetarët, dua të them se nuk bëhet fjalë për mua, apo hetues që më japin material, pyetja është kush e qeveris Shqipërinë dhe nga vijnë paratë? Në Europë mund të themi se 70% e marijuanës vjen nga Shqipëria.

Si ka mundësi që kokaina vjen pa asnjë problem në Europë? Si mund të ndodhë kjo nëse politika dhe gjykatat nuk mbyllin sytë? Si mund të ndërtohen ndërtesa të mëdha? Përse parat nuk tatohen? Këto janë pyetjet që duhet të marrin përgjigjen. Une thjesht përcjell lajmin, jetoj në Gjermani dhe këtu liria e shtypit respektohet”.

/TPZ.al/

More in KRYESORE, LAJME
Peter Tiede i përgjigjet gazetës së Bolinos: Kam qenë në Shqipëri, kam takuar kryetarin e Gjykatës së Krimeve të Rënda

Gazetari Peter Tiede, i cili plasi bombën e përgjimeve në gazetën Bild, në një intervistë për emisionin “Të Paekspozuarit”, i...

Close