X

Apple konfirmon ‘vdekjen’ e iTunes, ja nga cili aplikacion do të zëvendësohet


Apple ka vrarë iTunes, aplikacionin e saj më të famshëm. Ky aplikacion i prodhuar rreth 20 vjet më parë, mundësoi epokën e iPod dhe pastaj iPhone, duke ripërcaktuar se si njerëzit dëgjonin muzikë dhe shikonin filma, por pasi Apple shtoi gjithnjë e më tepër veçori.

Tani iTunes është i vdekur, njoftoi Apple dhe do të zëvendësohet nga aplikacione individuale për funksionet e ndryshme.

Do të zëvendësohet një aplikacion muzikor, një podcast dhe një aplikacion televiziv. Aplikacioni i muzikës duket shumë i ngjashëm me aplikacionin e vjetër të iTunes, por heq të gjitha tiparet që nuk ishin muzikë mbështetëse, duke u fokusuar në këngët ose të ruajtura në nivel lokal ose përmes shërbimit të vetë streaming të Apple.

Apple ka kërkuar të inkurajojë përdoruesit të regjistrohen në shërbimet e tjera të transmetimit, të cilat aktualisht përfshijnë Apple Music dhe së shpejti do të sjellin edhe TV.

More in LAJME, Magazine
Çështja Neymar, befasi dhe mashtrim: denoncimi i parë nuk ishte për përdhunim

Cështja Neymar po befason gjithnjë e më shumë. Studio ligjore e ngarkuar fillimisht nga vajza braziliane që akuzon futbollistin për...

Close