X

VIDEO/ “Hëna blu”, shfaqet fenomeni i rrallë që ndodh njëherë në 3 vite


Hëna e plotë e majit njihet zakonisht si hëna e luleve për shkak të të gjitha lulëzimeve këtë muaj. Këtë vit ajo përkon me një dukuri të rrallë: një hënë blu.

Natyrisht, hëna e së shtunës nuk ishte në të vërtetë blu. Dhe arsyeja për emrin është pak konfuze.

Një hënë blu është e dyta e dy hënave të plota në një muaj, por gjithashtu mund të jetë e treta e katër hënave të plota gjatë një stine të vetme. Në këtë rast, është e treta e katër hënave të plota këtë pranverë. Këto nuk ndodhin aq shpesh sa dy hëna të plota në një muaj.

“Emri” Blue Moon “nuk ka të bëjë me ngjyrën e Hënës,” shkruante Gianluca Masi, astrofizikant dhe drejtor i projektit të teleskopit virtual në Romë, në një email.

“Çdo dy deri në tre vjet ne kemi 13 Hënë të plotë brenda një viti. Në këtë mënyrë, ne mund të kemi katër hëna të plota gjatë një sezoni të caktuar ose dy hëna të plota në një muaj të caktuar”.

Kjo është hëna e fundit sezonale blu deri në gusht 2021.

Shumë rrallë, të dyja llojet e hënës blu ndodhin brenda një viti; kjo do të ndodhë në 2048, duke përfshirë një hënë mujore blu në janar dhe një sezonale në gusht.

Ndonjëherë, hëna në të vërtetë mund të duket e kaltër gjatë kushteve të caktuara të qiellit, por nuk mund të parashikohet.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in Magazine
VIDEO+FOTO/ Me flamurin e Izraelit e Palestinës, Madonna trazon Lindjen e Mesme

Ylli i muzikës Pop, Madona, performoi mbrëmjen e kaluar në skenën e Eurovizionit në Tel Aviv. Ndonëse ka kaluar 30...

Close