X

Protesta e opozitës, Lubonja: Rama përdori dhunë si në kohën e Enver Hoxhës


Analisti Fatos Lubonja i ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit” e krahasoi dhunën e përdorur gjatë protestës së opozitës nga kryeministri Edi Rama përmes policisë si ajo e diktatorit Enver Hoxha.

Më tej tha se shteti duhet të mbajë përgjegjësi për dhunën e ushtruar ndaj Sekretarit Organizativ të PD-së, Sahit Dollapi.

“Protesta e 11 Majit ishte një përshkallëzim në drejtimin e duhur për t’i rënë derës që nuk dëgjon. Dhuna brenda një mosbindje civile është normale.

Këto janë gjëra të shëmtuara, nuk duhet të ndodhin. Shteti ka përgjegjësi për dhunën e policisë ndaj Sahit Dollapit. Nuk është aq e thjeshtë.

Se thonë ky dënohet për dhunë. Dhunë policore, dhunë verbale. Përdorimi i prokurorisë për protestat duket i fuqishëm.

Unë nuk e di si mund të përballen njerëzit me këtë lloj dhune.

Këtu të bëjmë me një masë të madhe njerëzish dhe shteti duhet të shqetësohet.

Por këta kanë konceptin e kohës së Enver Hoxhës, policia është e partisë-shtet, ky është problemi”, u shpreh Lubonja.

/TPZ.AL/

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in AKTUALITET, LAJME
Kapet me kokainë, arrestohet 31-vjeçari shqiptar. U përpoq të fshihej në…

Ai u përpoq të fshihej në kabinën e makinës së tij, por lëvizjet e tij të dyshimta nuk i shpëtuan...

Close