X

Dhuna ndaj opozitës në protestë, Shabani: Kjo qeveri ka humbur legjitimitetin


Aktivisti Endri Shabani tha në emisionin “Të paekspozuarit” se dhuna që ushtroi policia gjatë protestës së opozitës më 11 maji tregon se kjo qeveri ka humbur legjitimitetin dhe përdor metoda të tilla.

“Unë e shoh dhunën si pjesë e humbjes së legjitimitetit të policisë. Dhuna është e vetmja formë që qeveria ka për të detyruar qytetarët që të bëjnë atë që dëshiron qeveria.

Policët nuk e kanë besnikërinë ndaj shtetit, por ndaj shefit. Të drejtat e njeriut si koncept janë zhvilluar që të mos kemi një autokrat.

Kemi një sistem ku është ngritur një autokrat, pasi sistemi bazohet mbi një njeri”, tha Shabani.

/TPZ.AL/

More in AKTUALITET, LAJME
“Shqipëria shtet mafioz”/ Rama: Shkrimin e “Bild” e bëri Ylli Manjani

Kryeministri Edi Rama komentoi në “Opinion” artikullin e gazetës gjemane, Bild, ku Shqipëria trajtohej si shtet mafioz në duart e...

Close