X

Vrasja e gazetares në Irlandën e Veriut, ‘Ira e re’ merr përgjegjësinë: Është goditur gabimisht


‘Ira e re’ ka marrë përgjegjësinë për vrasjen e gazetares, Lyra McKee gjatë sulmeve në Londonderry, në Irlandën e Veriut.

Në një deklaratë për “The Irish News”, grupi i armatosur republikan “ i kërkon ndjesë partnerit, familjes dhe miqve të Lyra për vdekjen e saj.

Mesazhi drejtuar të përditshmes të Irlandës së Veriut ishte i kriptuar.

Organizata ka shpjeguar se gazetarja është goditur gabimisht.

McKee ishte në këmbë pranë një makine 4×4 të policisë kur është qëlluar me armë zjarri nga një burrë me fytyrë të mbuluar.

More in BOTA, LAJME
Tregtarët e Korçës në protestë kundër zhvendosjes në merkato: Kërkojmë ulje të tarifave

Tregtarët e Korçës janë ngritur sot në protesta kundër zhvendosjes në markaton e qytetit. Ata shprehen se refuzojnë zhvendosjen për...

Close