X

Grabitja në Rinas, arrestohet në Bullgari i dyshuari i pestë

Është arrestuar në Bullgari autori i pestë i grabitjes së 9 prillit në aeroportin e Rinasit. Gazetarja Klodiana Lala tha për BalkanWeb, se i dyshuari i pestë si autor i megagrabitjes në aeroport pritet të vijë drejt Shqipërisë nën masa të rrepta sigurie. Sakaq operacioni për arrestimin e personave të tjerë të implikuar në këtë ngjarje vijon nga policia e Shtetit.

Një ditë më parë, policia njoftoi arrestimin e katër personave, e më konkretisht, Oltion Veseli, Alkond Bengasi, Renaldo Sula dhe Saimir Cela. Ndaj katër të arrestuarëve rëndojnë akuzat e “Vjedhjes me armë të kryer në bashkëpunim” në kuadër të “Grupit të Strukturuar Kriminal”, ”Mbajtjes pa leje e armëve dhe municioneve luftarake” “Vrasje e Punonjësve të Policisë “ e kryer në bashkëpunim e mbetur në tentativë.

Ndërkohë përgjatë ditës së sotme, Alkond Bengasi i veshur me statusin e të mbrojturit të drejtësisë, mësohet të ketë rrëfyer edhe për rolet që personat e tjerë, kishin brenda grupit kriminal. Ai u rrëfeu hetuesve se kushëriri i tij Klement Cala dhe Admir Murataj, kishin shkuar në servisin ku ai punonte dhe i kishin kërkuar të modifikonte furgonin me mbishkrimin “hetimi tatimor”, që u përdor nga banda për të realizuar grabitjen spektakolare.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in AKTUALITET, LAJME
Partia e Patozit, Bushati: Duket si lëvizje për t’i zënë vendin opozitës dhe jo një projekt i pjekur

Analisti Andi Bushati, i ftuar në studion e lajmeve të News24, ka komentuar krjimin e partisë së re "Bindja Demokratike",...

Close