X

PROFILI/ Kush është 73-vjeçari Edy Reja që do jetë trajneri i kuqezinjve


Pas shkarkimit të Christian Panucci-t në krye të kombëtares shqiptare pritet të jetë trajneri italian Edy Reja. Burime për Dosja.al sqarojnë se nesër pritet të bëhet zyrtarizmi i tij nga Federata Shqiptare e Futbollit. Mësohet se 73-vjeçari ka arritur një marrëveshje me presidentin Armando Duka për të drejtuar kuqezinjtë.

Kush është 73-vjeçari Edy Reja?

73-vjeçari ka një karrierë të gjatë si trajner në Itali ku ka drejtuar një numër të madh ekipesh. Ai ka drejtuar 22 ekipe, shumë prej të cilave të njohura, si Verona, Napoli, Lazio, Genova dhe të tjera.

Reja e ka nisur karrierën e tij si lojtar me ekipin e SPAL (1963-1968), ekip me të cilin ka luajtur 70 ndeshje, ndërsa ka luajtur edhe 5 sezone me Palermon (1968-1973) dhe 2 me Alessandrian (1973-1975).

Reja filloi karrierën e tij të stërvitjes në vitin 1979 duke shërbyer si shef i ekipit të Serie D Molinella.

Ai sukses edhe me skuadrat Cosenza, Lecce dhe Brescia, ku ai ka fituar edhe kampionater. Në 2001-2002 ai zëvendësoi Franco Scoglio në krye të Genoa (Serie B). Më 2002-2003, ai u emërua në mes të sezonit nga bosi i Catania Luciano Gaucci për të zëvendësuar John Toshack.

Drejtimi i Napolit

Në 2005 ai udhëhoqi Napolin, duke zëvendësuar Gian Piero Ventura. Ai e udhëhoqi këtë klub duke e çuar nga Seria C1, duke fituar promovimin në Serie B në vitin 2006, duke e udhëhequr ekipin e tij në një promovim të dytë radhazi në Serie A në vitin 2007. Napoli nuk ishte paraqitur në nivelin më të lartë të Futbollit italian që nga viti 2001.

Drejtimi i Lazio-s

Nga gushti 2009 deri në shkurt 2010, Reja vendosi të lë punën e tij në Split për t’u bërë menaxher i ri i Lazio. Ai u bë trajneri i ri i Lazios dhe zëvendësoi Davide Ballardini. Ai e ktheu fatin e një klubi në tronditje, duke e udhëhequr atë nga zona e uljes dhe në një fund të tryezës në sezonin.

Sezoni 2010-11 për Lazion filloi në një mënyrë të habitshme, me ekipin që çuditërisht kryesoi Serie A me një avantazh katër pikë për të ndjekur Interin pas nëntë ndeshjeve, falë aftësive të Reja në rikthimin e lojtarëve si Mauro Zárate, Cristian Ledesma dhe Stefano Mauri, si dhe futjen e nënshkrimeve të reja kyçe si braziliani ndërkombëtar Hernanes. Më 17 maj 2012 ai dha dorëheqjen nga puna, pavarësisht nga lutjet e presidentit për të qëndruar.

Familja

Reja ka lindur në fshatin Lucinico pranë kufirit midis Italisë dhe Sllovenisë. Babai i tij ishte një slloven nga fshati Vipolzë në Brda, Slloveni. Ai flet rrjedhshëm në Italisht, Sllovenisht. Ai ka një miqësi të ngushtë Fabio Capellon.

More in LAJME, SPORT
KLP miraton vendimin, burri i deputetes së PS-së emërohet prokuror në Tiranë

Këshilli i Lartë i Prokurorisë ka miratuar sot me 5 vota pro caktimin në detyrë të prokurorit Bledar Valikaj në...

Close