X

Vrasja e Jurgen Kurtit/ Zv.ministri i Brendshëm përplaset “live” me gazetaren

Pas vrasjes të 26-vjeçarit, Jurgen Kurti, zv.ministri i Brendshëm Besford Llamallari i ftuar në emisionin “Dritare me Rudinën” në News 24 , është përfshirë në debat me gazetaren Klodiana Lala. Llamalari u shpreh se nuk merret me detaje investigative.

Besford Llamallari: Për rastin konkret nuk do ishte aspak korrekte të shprehem. Por, ka dy elemente që zbulojnë punën e policisë. Ka shumë raste të tjera, mbi të gjithë informacionet që vijnë nga publiku që e ndihmojnë policinë. Është rritur në mënyrë eksponenciale raportimet pranë komisariatit dixhital, gjë që ka çuar në më shumë urdhëra mbrojtës.

Klodiana Lala: A e kishte në supervijim policia për shkak të aktivitetit në biznes. A ishte 26-vjeçari kontingjent i Policisë së Shtetit dhe a mbahej në vëzgjim si eksponent kriminal. Besoj se e dini që bëhet fjalë për një rkim mafioz.

Besford Llamallari: Unë nuk jam shef i policisë as prokuror, por nëse do ja bënit këtë pyetje jam e sigurtë që kanë detyrimin ligjor të mos përgjigjen. Ne duhet të informojmë publikun të mos përhapim panik, do ishte e rëndë ndoshta ka ndodhur në të shkuarën që zv.ministri të merrej me detaje investigative. Nëse do ishim koleg do uleshim në kafe.

Rudina Xhunga: Zonja Arapi më shkruan. Nëna e Jurgenit do e kishte gjallë po të ishte dënuar për burrin dhe unë do e kisha gjallë burrin.

More in AKTUALITET, LAJME
‘Bomba’ e radhës/ Blerja e votave, përgjime të reja tronditëse priten të publikohen

Të tjera përgjime të forta, të cilët do të trondisin politikën priten të publikohen së shpejti. Lajmin e pohon Sekretari...

Close