X

Dhuna ndaj mjekut të Urgjencës, reagon QSUT: Të dënohet autori!

Pas rrahjes së një mjeku në krye të detyrës, në spitalin Infektiv në QSUT, ka reaguar ashpër drejtoria e qendrës spitalore.

Me një reagim për mediat, pa dhënë detaje për mjekun e dhunuar dhe rrethanat, drejtoria e QSUT-se, i bën thirrje organeve kompetente të zbardhin ngjarjen dhe autori të marrë dënimin e merituar.

Reagimi:

Drejtoria e Qendrës Spitalore Universitare “Nënë Tereza”, dënon rëndë aktin e dhunës së ushtruar nga një person i papërgjegjshëm, kundrejt mjekut të rojës në Urgjencën e Spitalit Infektiv.

Çdo akt dhune e agresioni ndaj mjekëve dhe personelit shëndetësor në tërësi përgjatë ushtrimit të detyrës së tyre është i papranueshëm, bazuar në normat ligjore, etike, morale.

Çdo akt dhune ndaj bluzave të bardha është i papranueshëm duhet të trajtohet me seriozitet nga organet kompetente.

Fatkeqësisht ky nuk është një rast i izoluar por është rast i përsëritur, që mjekë dhe infermierë të spitalit tonë dhunohen në krye të detyrës.

Drejtoria e QSUT edhe një herë dënon aktin e dhunës të ushtruar mbrëmë ndaj mjekut infeksionist dhe u bën thirrje organeve kompetente të zbardhin ngjarjen dhe autori të marrë dënimin e merituar.

Një apel të fortë i bëjmë opinionit publik, të mirëkuptojnë dhe përkrahin bluzat e bardha gjatë punës së tyre, të cilët pavarësisht situatave të krijuara, në asnjë rast nuk neglizhojnë misionin human, atë të dhënies së ndihmës së parë dhe shpëtimin e jetëve njerëzore.

More in AKTUALITET, LAJME
Përleshja masive në Kamzë, Policia identifikon dhe procedon 4 të rinjtë: Ja si nisi sherri

Dy ditë më parë, në rrjetet sociale u publikua një video, ku shfaqeshin 4 persona duke u përleshur fizikisht me...

Close