X

Trump dhe lideri i Koresë së Veriut do takohen sërish në shkurt

Presidenti i SHBA, Donald Trump do të takohet me udhëheqësin e Koresë së Veriut Kim Jong-un në fund të muajit shkurt gjatë samitit të dytë mes dy presidentëve, bën me dije Shtëpia e Bardhë.

“Presidenti pret me padurim të takohet me presidentin Kim në një vend që do të bëhet i ditur më vonë’’, njoftoi Sarah Sanders, zëdhënësja e ekzekutivit, pas një takimi 90 minuta në Zyrën Ovale mes Trump dhe krahut të djathtë të Kim Jong Un, Kim Yong Chol.

Donald Trump, 72 vjeç, dhe Kim Jong Un, 30 vite më i ri në moshë, u takuan për herë të parë në qershor 2018 në Singapor.

Takimi i parë në Sinagapor mes dy udhëheqësve u konsiderua si historik, ndërsa në takimin e muajit të ardhshëm nuk është përcaktuar ende vendi.

More in AKTUALITET, LAJME
Të poshtëruar nga shteti! Radhë për karta identiteti e pasaporta, çfarë duhet të dini

I pari që paralajmëroi këtë situatë ishte drejtuesi i AKEP-it, Ilir Zela. Në një letër publike drejtuar ministrit të Brendshëm,...

Close