X

Nën emrin e “Washington Post”, gazeta publikon lajmin e rremë se Trump ka dhënë dorëheqjen

Duke e çuar artin e “Lajmit të Rremë” në nivele të reja, një organizatë jofitimprurëse u ka shpërndarë njerëzve gazeta të “Washington Post”-it, duke u thënë lexuesve se presidenti amerikan Donald Trump ka ikur në Krime në protestat e drejtuara nga gratë.

“RT” shkruan se kopjet e rreme të gazetës përfshijnë një titull magjepsës për lajmin kryesor të ditës: “JO MË PRESIDENT: Përfundimi i krizës, Trump largohet me ngut nga Shtëpia e Bardhë”, e shoqëruar me një foto të një aktori të ngjashëm me Trump duke u futur në një makinë në orët e para të mëngjesit. Asgjë të vërtetë nuk kishte në këtë lajm.

Gazeta “raporton” se Trump papritmas e la zyrën e tij në orën 3:15 të mëngjesit më 1 maj, duke lënë një mesazh një mesazh në Zyrën Ovale që fajësonte “Hillary-n e shtrembër”, “Hfior”-in misterioz dhe Mediat “Fake News” për fluturimin e tij.

Raporti, citon “katër ndihmës të Shtëpisë së Bardhë” duke folur me kusht anonimiteti, se ata gjetën një shami dy ditë përpara se ngjarjet të merrnin një kthesë dramatike.
Dorëheqja imagjinare e Trump dhe vajtja e mëvonshme e zëvendëspresidentit Mike Pence, i cili menjëherë premton të mbajë një profil sa më të ulët, vjen në mes të “protestave masive” të organizuara nga një lëvizje #MeToo.

Protestat imagjinare shoqërohen nga një fushatë ngacmimi ndaj zyrtarëve të Shtëpisë së Bardhë dhe ligjvënësve republikanë, ashtu sikurse disa aktivistë liberalë po e kërkojnë në botën reale.

“Washington Post” është distancuar nga ky publikim, por më vonë vendosi të luajë, duke botuar një artikull të quajtur “edicion i rremë”.

 

More in BOTA, LAJME
KQZ paralajmëron kryebashkiakët: Transferimi artificial i zgjedhësve, i kundërligjshëm

Kryetari i KQZ, Klement Zguri ka paralajmëruar kryetarët e bashkive dhe përgjegjësit e zyrës së gjendjes civile se do të...

Close