X

Vajza e Donald Trump, kandidatja më favorite për një post të rëndësishëm

Vajza e presidentit te SHBA-se, Ivanka Trump mund të jetë kreu i ri i Bankës Botërore. Emri i saj eshte nder me te lakuarit, pas kandidateve te tjere, perfshire edhe ish ambasadore e OKB-së Nikki Haley.

ivanka

“Financial Times” shkruan se 37-vjeçarja Ivanka Trump është kandidate për të drejtuar Bankën Botërore, e pas saj, lajmi ka qarkulluar ne shume prej mediave te huaja.

Krahas saj, kandidate ëshët edhe Nikki Haley, ish-ambasadorja amerikane në Kombet e Bashkuar, si edhe drejtuesi i USAID, Mark Green.

Ivanka Trump njihet gjeresisht si një nga këshilltaret e ngushta të babait të saj dhe eshte marre me projekte te rendesishme të Bankës Botërore.

Presidenti që po largohet Jim Yong Kim dha njoftimin e befte se po largohet nga mandati i tij, me heret se t’i perfudnonte afati qe i jepte ligji.

More in BOTA
Shpërthim në qendër të Parisit, 4 të vdekur (Video)

Një shpërthim i fuqishëm është shënuar në qendër të Parisit mëngjesin e së shtunës. Lajmi është konfirmuar nga policia, e...

Close