X

Trump braktis mbledhjen me demokratët: I thashë bye-bye, asgjë tjetër nuk funksionon!

Bisedimet midis Presidentit Trump dhe demokratëve të kongresit që synonin përfundimin e mbylljes së pjesshme të qeverisë u rrëzuan në mospërfillje dhe rrëmujë të mërkurën, me presidentin që dilte nga takimi i Shtëpisë së Bardhë duke e quajtur atë “një humbje totale kohe” pasi demokratët hodhën poshtë kërkesën e tij për financimin e murit kufitar me Meksikën.

Demokratët e akuzuan ashpër Trumpin pasi ai e goditi dorën e tij në tavolinë para se të dilte dhe ata thanë se i shpërfilli lutjet e tyre për të rihapur qeverinë federale ndërsa ata vazhdonin të negociojnë mbi kërkesat e tij të kufirit. Me mbylljen e qeverisë prej tre javësh, rreth 800,000 punëtorë po humbasin fazën e parë të pagave.

“Ai mendon se ndoshta ata mund të pyesin babanë e tyre për më shumë para”, – tha kryetari i dhomës Nancy Pelosi (D-Kaliforni).

“E për fat të keq, presidenti sapo u ngrit dhe doli jashtë”,- tha Udhëheqësi i Pakicave të Senatit Charles E. Schumer. “Ai e pyeti Kryetarin Pelosi,” A do të pajtoheni me murin tim? “Ajo tha jo. Dhe ai sapo u ngrit dhe tha, ‘Pastaj ne nuk kemi asgjë për të diskutuar’ dhe doli jashtë. ”

Vetë Trump tha: “Vetëm u nis një takim me Chuck dhe Nancy, një humbje totale të kohës. Unë pyeta se çfarë do të ndodhë në 30 ditë nëse i hapa shpejt gjërat, a do të miratoni Sigurinë Kufitare që përfshin një Wall apo Steel Barrier? Nancy tha, JO. I thashë bye-bye, asgjë tjetër nuk funksionon! ”

Trump përfundoi ditën e mërkurë edhe më tej në kërkimet e tij për 5.7 miliardë dollarë për të ndërtuar më shumë se 200 milje të reja murin përgjatë kufirit SHBA-Meksikë dhe demokratët ishin po aq të fortë në hedhjen poshtë të kërkesave të tij.

Demokratët po refuzojnë të sigurojnë më shumë se 1.3 miliard dollarë për të vazhduar nivelet ekzistuese të financimit për pengesat e sigurisë në kufi.

More in BOTA, LAJME
Sot mblidhet Asambleja e Akademisë së Shkencave, Fuga: Puç institucional

Asambleja e Akademisë së Shkencave do të mblidhet këtë të enjte për të caktuar datën dhe ngritjen e komisionit që...

Close