X

Tmerr në SHBA: “Dilni shpejt, o zot si Armageddon”. Viktimë dhe të plagosur nga shpërthimi i gazit

Një adoleshent mbeti i vdekur dhe 12 të tjerë u plagosën pasi një problem në një linjë të gazit shkaktoi dhjetëra shpërthime dhe zjarre në periferi të Bostonit.

Mijëra njerëz u evakuan pasi deri në 70 vatra zjarri filluan të digjen në Lawrence, Andover dhe North Andover të enjten pasdite për shkak të një problemi me sistemin e gazit natyror.

Shefi i zjarrit Andover Michael Mansfield tha se ‘dukej si Armageddon’, me shtëpitë e shkatërruara dhe aq shumë tym që ‘nuk mund ta shihje qiellin’.

Autoritetet thanë se Leonel Rondon, 18 vjeç, vdiq pasi një oxhak i rrëzuar nga një shtëpi shpërthyese u rrëzua në makinën e tij. Ai u dergua në një spital të Bostonit, por u deklarua i vdekur atje në mbrëmje.

Zjarrfikësit nga rreth 50 departamente të ndryshme zjarri kanë punuar për të shuar flakët.

Dhjetë vetë janë lënduar, përfshirë një zjarrfikës në Andover. Zyrtarët e qytetit thanë se dy civilë në Andover u plagosën gjithashtu.

567891011

More in BOTA
Uragani “Florence” godet pa mëshirë Amerikën

Shtetet e Bashkuara të Amerikës po goditen nga uragani “Florence”, autoritetet e emergjencave kanë ngritur alarmin se mund të ketë...

Close