X

Ministri i jashtëm serb: Përkrah idenë për rishikimin e kufijve. SHBA ka ndryshuar qëndrim ndaj Kosovës

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç, thotë se përkrah idenë e presidentit serb Aleksandar Vuçiç për rishikimin e kufijve me Kosovën.  Referuar mediave në Serbi Ministri Daçiç vlerëson rishikimi e kufijve si mundësinë e vetme të mundshme për zgjidhjen e problemit, edhe pse pranon se është ende herët të flitet nëse mund të arrihet deri në një zgjidhje të tillë.

“Idenë e rishikimit të kufijve e përkrah këtu e dhjetë vite, dhe mendoj se është mundësia e vetme e mundshme dhe e shpejtë që mund ta zgjidh këtë problem akut”, ka shtuar shefi i diplomacisë serbe.

Ndërkaq, Daçiç beson se me ardhjen e administratës së re në krye të Shtëpisë së Bardhë, pozicioni i SHBA-ve karshi Kosovës ka ndryshuar.

More in BALLKAN
Vuçiç: Duam kufij të qartë, jo provizorë. Kosova, gjithmonë burim konflikti

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka thënë se ka për qëllim që Serbia të bëhet me kufij të qartë e...

Close