X

Dy vjet pas puçit, Erdogan i jep fund gjendjes së jashtëzakonshme

Dy vjet pas gjëndjes së jashtëzakonshme Erdogan mban një premtim të fushatës. Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, kishte premtuar se do ta heqë atë nëse i fiton zgjedhjet presidenciale të 24 qershorit. Erdogan ka fituar me 53% të votave, duke e zgjatur mandatin e tij së paku deri në vitin 2023.

Gjatë gjendjes së jashtëzakonshme, mbi 150,000 shërbyes civilë janë pushuar nga puna ose arrestuar, mbi 170 gazetarë (lexo poshte) janë burgosur, nën akuzat se kanë lidhje me klerikun fetar, Fethullah Gulen, të cilin Ankaraja e akuzon për organizimin e përpjekjes për grushtshtet.

More in BOTA
Guri gjigant shkëputet nga shkëmbi dhe zë poshtë makinën, shpëtojnë mrekullisht 4 persona (VIDEO)

Një incident i rëndë ka ndodhur në Sichuan në jug perëndim të Kinës, ku një makinë është goditur nga një...

Close