X

Zbardhet plagosja e biznesmenit të ndërtimit, pronari i lokalit kërkonte paratë e pronës nga Qeveria

Atentat me armë zjarri biznesmenit të ndërtimit. Xhevat Vataksi, banues në Shkodër mbeti dje i plagosur me katër plumba pas një debati me një person tjetër, i cili po ashtu rezulton se është biznesmen.

Ngjarja ku mbeti i plagosur 60-vjeçari ka ndodhur në afërsi të fshatit Darragjat të njësisë Dajç, në rrugën Shkodër-Velipojë. Policia ka identifikuar autorin dhe e ka shpallur atë në kërkim. Ndërkaq, i plagosuri është dërguar në spitalin e Shkodrës, ku pas ndërhyrjes kirurgjikale, mësohet se gjendja e tij është jashtë rrezikut për jetën.

NGJARJA

Policia vendore e Shkodrës, menjëherë pas informacionit për plagosjen, ka shkuar në vendngjarje. Pas veprimeve të para të grupit hetimor është mësuar se autor i dyshuar i plagosjes është shtetasi Artur Lini, 43 vjeç, banues në Bërdicë. Efektivët janë vënë në ndjekje të autorit të dyshuar teksa po punohet për gjetjen dhe ndalimin e tij. “Ngjarja ku mbeti i plagosur Xhevat Vataksi ndodhur në afërsi të fshatit Darragjat në aksin Shkodër-Velipojë”, bëri të ditur Policia.

Sipas të dhënave, grupi i hetimit ka arritur të ngrejë edhe dyshimet e para mbi ngjarjen e ndodhur. Paraprakisht, grupi hetimor konfirmoi se i plagosuri Xhevat Vataksi është një biznesmen ndërtimi në Shkodër, i cili operon prej vitesh në këtë fushë, duke shtrirë aktivitetin e tij në qytet dhe rrethinat e saj.

Sipas burimeve policore, shkak i plagosjes mund të jetë bërë një debat për pronësi. Kjo, pasi firma e ndërtimit në pronësi të të plagosurit është e kontraktuar për rikonstruksionit e lotit të parë në aksin Shkodër-Velipojë.

Konkretisht, Vataksi ka pjesën nga Bërdica deri në fshatin Trush. Kjo është një pjesë rruge, e cila sipas projektit do të devijohet nga e vjetra për të shkurtuar distancën. Edhe më përpara, banorët e asaj zone kanë pasur debate të ndryshme për shkak të shpronësimeve. Disa pretendojnë të marrin shpronësime, sepse rruga e Velipojës në atë pjesë kalon në tokat e tyre, ndërsa disa të tjerë kërkojnë një ndryshim të projektit pikërisht për të mos prekur pasuritë që kanë.

Edhe autori i dyshuar Artur Lini, përveç një lokali që ka në Bërdicë, dyshohet se ka edhe një pjesë të tokës ku do të kalojë rruga e re e Velipojës. I plagosuri dhe autori i dyshuar, sipas burimeve, kanë bërë një debat mes tyre për shkak se ky i fundit nuk lejonte punimet në tokën e tij.

Pas debatit mes tyre, pronari i tokës, por njëherazi edhe i një lokali ka nxjerrë një armë zjarri, duke qëlluar plot katër herë në drejtim të Xhevat Vataksit. Ai mori katër plumba në gjymtyrët e poshtme, por, fatmirësisht, nuk i kanë rrezikuar jetën.

AUTORI Sipas burimeve policore, autori i dyshuar Artur Lini dhe i plagosuri Xhevat Vatak
si në momentin e ngjarjes kanë qenë vetëm me njëritjetrin. Por paraprakisht dyshohet se ai ka disa pretendime ashtu si pjesa më e madhe e banorëve lidhur me rrugën ku do të kalojë aksi i Velipojës.

Nga ana tjetër, firma e nënkontraktuar nga Fondi Shqiptar i Zhvillimit që ka në zbatim pjesën Bërdicë-Trush i ka bërë të ditur banorëve se nuk mund të devijojnë projektin e përcaktuar dhe se shpronësimet duhet që t’i bëjë qeveria shqiptare. Debati mes tyre ka vijuar derisa shtetasi Artur Lini dyshohet se ka qëlluar me armë Xhevat Vataksin duke e lënë të plagosur.

Dhjetëra forca policie janë vënë në ndjekje të tij, por deri në orët e vona mbrëmë, nuk ishte bërë e mundur kapja dhe arrestimi i tij. Grupe të FNSH-së, Shqiponja, por edhe efektivë të tjerë po punojnë për të gjetur vendndodhjen e autorit të dyshuar Artur Lini.

Nga ana tjetër, mësohet se në vendngjarje ka mbërritur edhe prokurori i gatshëm i Shkodrës dhe bashkë me Policinë po kryejnë veprimet. Grupi hetimor pas veprimeve në fshatin Darragjat ku ndodhi plagosja po punon për të zbardhur të plotë këtë ngjarje.

More in AKTUALITET, LAJME
Vdes në spital djali që u hodh nga kati i 3 pasi plagosi prindërit

I riu 25-vjeçar i cili u vetëhodh nga kati i 3 i pallatit mbrëmjen e djeshme në Tiranë, shtetasi me...

Close