X

Supermarrëveshje, Disney blen asetet e Fox-it për 52 miliardë dollarë

Një supermarrëvshje!

Walt Disney gjeti akordin për të blerë disa asete të 21st Century Fox, për të cilën është i gatshëm të paguajë, jo pak, po 52,4 miliardë dollarë manjatit të medias, Rupert Murdoch.

Asetet që do ta kalojnë nën administrimin e Walt Disney janë Sky, Star India, dhe një seri kanalesh “Pay-tv” (kanale me pagesë), midis të cilave janë Fox dhe National Geographic, ndërkohë që qëndrojnë në skuderinë e Murdoch, Fox News, rrjeti sportiv FS1 dhe rrjeti Fox në Shtetet e Bashkuara.

TPZ.AL

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in BOTA, LAJME
Edmond Spaho: Shoqëria civile që kontrollohet nga Soros, bllokoi KLP-në

Kryetari i Grupit Parlamentar, në Partinë Demokratike, Edmond Spaho, deklaron se shoqëria civile e cila kontrollohet nga Soros, ka bllokuar...

Close