X
Mynyr Koni: Bordi i Universitetit kontrollohet nga qeveria, prerja e kokës time nuk i nënshtron studentët

Rektori i Universitetit të Tiranës, Mynyr Koni, i ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit”, ka deklaruar se Bordi i Administrimit të UT, është i gjithi nën kontrollin e qeverisë. Ai kërkoi rrëzimin e kapitullit 12 të ligjit për Arsimin e Lartë, i cili lejon privatizimin e universitetit publik, ose kthimin e universiteteve private, në jo fitimprurëse. “Deri në miratimin e ligjit,.

Rama nuk ra, por u fsheh pas gazit lotësjellës

Nga Andi Bushati Nëse opozita dështoi në premtimin e gënjeshtërt që u bëri ndjekësve të saj, se 16 marsi do të ishte dita e fundit e Edi Ramës, ajo është në rrugë të mbarë për të shpërfaqur fytyrën e vërtetë të rregjimit të Tiranës. Si kurrë ndonjëherë në këto gjashtë vite të pushtetit të rilindjes, në rrugët e kryeqytetit nuk.

Ajo që mbështetësit e Ramës për Unazën nuk guxojnë t’a thonë

Nga Andi Bushati Ka një strategji ngjashmërisht të frikshme mes atyre që mbrojtën shembjen e teatrit dhe atyre që kanë shndërruar në kauzë rrafshimin e shtëpive tek Unaza e re. Të gjithë gazetarë, analistë dhe media pranë pushtetit janë të gatshëm të flasin për gjithçka: për moralitetin e zaptuesve të vendosur dy dekada më parë në Tiranë, për teoritë e.

Ylli Rakipi: Një përgjigje për Edi Diarrenë

  Mirëmbrëma Edi Diarreja! Isha duke dalë jashtë Tiranës, këtë fundjavë, por ti më ktheve. Më ktheve, sepse je marrë veçanërisht me mua sot. Në fakt, ke kohë që merresh. Ke kohë që përpiqesh si e si, ta mbyllësh emisionin, “Të Paekspozuarit”. Në të vërtetë, ti e ke mbyllur 95% të medias shqiptare, sepse e ke blerë atë, siç ble.

Prangat e padrejta në duart e Rexhepit

Nga Andi Bushati Prangat në duart e Rexhep Rrajës nuk janë as një rast për të bërtitur fitore, dhe aq më pak një çast gëzimi se drejtësia me sa duket po funksionin. Sepse vëllezërit politikë, policia që duam, prokuroria karagjoze e Arta Markut, mediat e bunkerizuara me para publike, bënë çështë e mundur për t’a fshehur këtë krim. U desh.

Pse Edi Rama është sot një diktator

Nga Ylli Rakipi Xhisiela Maloku, është një vajzë jetime, 25 vjeç, nga Fushë Kruja. Ajo është përdhunuar, dhunuar, torturuar e rrahur në mënyrë sistematike, nga një sadist kriminel, me precedentë penalë. Kjo është pjesa e parë e kësaj ngjarje të frikshme, që mund të ndodhë në çdo vend të botës. Por, ajo çka e bën këtë ngjarje tronditëse dhe të.

Sikur Edi Rama të kishte vendosur të mos vidhte…

Nga Andi Bushati Historia skandaloze e shembjes së Teatrit Kombëtar dhe e lartimit përmbi të të një biznesi mbi 200 milionë euro, ka ngritur edhe njëherë në publik një dilemë : A është kjo një histori e pastër korruptive e Rilindjes ? Apo mos vallë, po ashtu si dhe për kullat e tjera që po ngrihen në Tiranë, ajo ka.

Investigimi i BIRN/ Kulla dhe Teatër, si do të shfrytëzohet toka publike për t’i sjellë fitime të majme “Fusha sh.p.k”

Më 8 shkurt, një grup artistësh refuzuan zhurmshëm urdhrin e drejtorit të Teatrit Kombëtar, Hervin Çuli për lirimin e ndërtesës dhe transferimin e institucionit te qendra Art Turbina – e cila ishte në atë kohë në ndërtim e sipër. Artistët dyshuan se pas kërkesës së drejtorit për zhvendosjen e Teatrit qëndronte një plan për shembjen e ndërtesës historike dhe zëvendësimin.

Edi Rama, kllouni i samiteve

Përgjatë dy ditëve, në Bruksel është mbajtur samiti i NATO-s, ku marrin pjesë krerët e shteteve apo qeverive të vendeve anëtare të kësaj organizate. Në këtë samit të rëndësishëm, ku shqyrtohen dhe propozohen strategjitë për avancimin e kësaj aleance, mori pjesë edhe kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama. Ndryshe nga pjesëmarrësit e tjerë, për Edi Ramën, ky samit ishte qysh prej filimit .

Media në Shqipëri/ Ylli Rakipi: Erion Veliaj bën një pordhë dhe të gjithë televizionet e japin LIVE

Ylli Rakipi ka qenë i ftuar në emisionin “Provokacija”  të Mustafa Nanos në ABC News, ku ka folur për gjendjen e medias në Shqipëri. Rakipi tha se televizionet janë në shërbim të pushtetit dhe bombardojnë shikuesin me propagandë. Ja si e përshkruan Rakipi një ditë në televizionet shqiptare. “Shiko çfarë ndodh këtu. Fillon dita, del në fillim Erion Veliaj. Ja.