X
Finalja e Championsit, Liverpooli në sherr me tifozët për çmimet stratosferike

Një ëndërr e kthyer në realitet! Liverpooli kalon në finalen e dytë brenda dy vitesh në Champions dhe synon fitimin e trofeut. Djemtë e Kloppit i shënuan 4 gola Barcelonës, prandaj mund të fitojnë ndaj çdo ekipi. Tifozët e “Redsave” janë të mrekullueshme dhe sigurisht që në finalen e madhe të Madridit do të jenë shumë të rëndësishëm. Çmimet e.

FOTO/ Ajaks-Tottenham, notat e lojtarëve. Ja si u vlerësua heroi që kualifikoi anglezët

Ajaksi zhvilloi në “Johan Cruijff Arena” të Amsterdamit ndeshjen e kthimit gjysmëfinale të Champions League kundër Tottenhamit. Ishte një gjysmëfinale dramatike, ku Tottenhami përmbys jo vetëm humbjen në Londër, por edhe dizavantazhin 2-0. Pjesa e parë u mbyll me avantazhin e dyfishtë të Ajaksit. De Ligt në minutën e 5-të dhe Ziyech në të 36’ ishin autorët e golave. Në.

“Vetëvrasje” e Ajaksit në sekondën e fundit, Totenhemi i çmendur i falet “King Moura” (VIDEO)

Një dramë e vërtetë, por është Champions League. Totenhemi është kualifikuar për në finalen e madhe kundër Liverpulit, diçka që nuk mendohej pas fitores së Ajaksit në Londër dhe sidomos pas dy golave avantazh të holandezëve në pjesën e parë në Amsterdam. Është viti i përmbysjeve të mëdha dhe pas Liverpulit të martën, e pati radhën Totenhemi t’ia dilte mbanë,.

Video/ Moura i jashtëzakonshëm: dy gola në katër minuta për Tottenham

Tottenham nuk kishte hequr dorë nga ndeshja, pavarësisht se ishte në disavantazh të tre golave në total. Hyrja e Llorente ka ndryshuar ekulibrat dhe ka ekzaltuar brazilianin Lucas Moura. Sulmuesi ka shënuar në minutën e 55, duke përfituar nga një asist spektakolar i Delle Ali, për të thyer me finesë Onana. Ajax e ndjeu goditjen dhe humbi qetësinë, duke i.

Video/ Spektakël i Ajaksit: Ziyech dyfishon shifrat, holandezët argëtohen me Totenhemin

Ajaksi pothuaj hipotekon finalen e Champions League me golin e dytë të shënuar në Johan Cruijff Arena kundër Tottenham. Ziyech ka dyfishuar shifrat, në përfundim të një aksioni spektakolar, i gjithi në shpejtësi. Marokeni e ka finalizuar me një të majtë, që nuk i ka lënë asnjë mundësi portierit Lloris, i detyruar të nxjerrë topin nga rrjeta për herë të.

VIDEO/ Super Ajaks, pesë minuta i duhen për t’i shënuar Tottenhamit

Ajaksi po luan në “Johan Cruijff Arena” të Amsterdamit ndeshjen e kthimit gjysmëfinale të Champions League kundër Totenhamit Mjaft shpejt holandezët kalojnë në avantazh. Pas një goditje këndi në minutën e 5-të, De Ligt kërcen me kokë dhe mposht Lloris, 1-0 për Ajaks. Rezultati i përgjithshëm shkon në 2-0 për holandezët, që e fituan ndeshjen e parë 1-0 në Angli.

E zbulojnë anglezët, ja çfarë ka bërë Mesi në dhomat e zhveshjes pas humbjes me Liverpulin

Barcelona mbrëmjen e djeshme pësoi një humbje, që do ta mbajë mend shumë gjatë dhe që është një njollë e pashmangshme e historisë së saj. Liverpuli shënoi katër gola dhe hodhi poshtë çdo ëndërr të Barcelonës për Ligën e Kampionëve dhe të Mesit për “Topin e Artë”. Lionel Mesi është përmbajtur në fund të takimit, por jo kur ka shkuar.

Kukësi-Tirana, finalja e madhe e 2 qershorit

Do të jetë Kukësi-Tirana finalja e madhe e Kupës së Shqipërisë, që do të përcaktojë dhe fituesin e trofeut më 2 qershor. Ky është verdikti i takimeve gjysmëfinale, që kanë përfunduar pak çaste më parë dhe që kanë përcaktuar dy skuadrat finaliste, të cilat eliminuan respektivisht Skënderbeun dhe Luftëtarin. Në Korçë, kampionët në fuqi kishin për detyrë të përmbysnin humbjen.

VIDEO/ Përmbysja e Liverpool, komentatorët nuk iu besojnë syve të tyre

Ka qenë një mbrëmje e paharrueshme, me emocione të jashtëzakonshme, ajo e mbrëmjes së kaluar në “Anfield”. Në fakt, përmbysja epike e Liverpool ndaj Barcelonës (4-0) la pa “gojë” mbarë botën e futbollit, e mahniti atë. Natyrisht, “flamuri gjysmështizë” është për tifozët e Barcelonës, të cilët janë të shumtë anembanë globit. E pabesueshme u është dukur, veç të tjerëve, ajo.

Videoja e Klopp-it bën xhiron në rrjet pas fitores: Kush është Barça?!

Pas fitores së Barcelonës, dhe reagimit epik të trajnerit Jurgen Klopp, në rrjetet sociale është bërë virale një video e tij. Në videon e xhiruar verën e kaluar, Klop ironizon Barcelonën. Tekniku i të kuqve pyeti disa fëmijë në kuzhinën e një hoteli në Amerikë, se cilën skuadër ata mbështesnin. Por ndërsa ai priste që ata të zgjidhnin Liverpulin, njëri.