X
Apple konfirmon ‘vdekjen’ e iTunes, ja nga cili aplikacion do të zëvendësohet

Apple ka vrarë iTunes, aplikacionin e saj më të famshëm. Ky aplikacion i prodhuar rreth 20 vjet më parë, mundësoi epokën e iPod dhe pastaj iPhone, duke ripërcaktuar se si njerëzit dëgjonin muzikë dhe shikonin filma, por pasi Apple shtoi gjithnjë e më tepër veçori. Tani iTunes është i vdekur, njoftoi Apple dhe do të zëvendësohet nga aplikacione individuale për.

‘Vërtetë ne kemi Bajram e Pashkë, por shqiptarinë e kemi bashkë’

Një shprehje e Homerit shqiptar, kolosit të letrave Gjergj Fishta gjen vend dhe sot ndër shqiptarë. “Vërtetë ne kemi Bajram e Pashkë, por Shqiptarinë e kemi bashkë”, kjo thënie e poetit të madh ka treguar se ndër shekuj shqiptarët e kanë pasur bashkëjetesën fetare një shembull për të gjithë duke e përcjellë brez pas brezi. Edhe sot, në këtë ditë.

Foto/ Anglia blindohet për Trump, shpenzon plot 25 mln paund

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump ndodhet në Angli në një vizitë zyrtare, ndërsa ajo që ka marrë vëmendjen e mediave botërore është fakti i ‘blindimit’ të rrugëve. Për të garantuar sigurinë e tij janë angazhuar mijëra policë britanikë. Shteti anglez ka shpenzuar rreth 25 milionë paund për të garantuar sigurinë e shefit të Shtëpisë së Bardhë..

“E frikshme, na fëlliqe!” Fotoja për Fitër Bajramin e Elvana Gjatës nxeh fansat

Elvana Gjata ka uruar festën e Fitër Bajramit për të gjithë besimtarët myslimanë! Edhe pse i përket fesë katolike, këngëtarja ka bërë gjestin e përzemërt duke i kujtuar të gjithë fansat e saj myslimanë në këtë ditë të veçantë. “Gëzuar festen e Fitër Bajramit të gjithë besimtarëve Myslimanë! #eidmubarak”, shkruan ajo në postimin në Instagram. Por fotoja e përzgjedhur ka ngjallur.

Pekini prezanton trenin e së ardhmes, ia kalon edhe avionit

Pekini ka prezantuar trenin e së ardhmes, i cili mund të arrijë një shpejtësi prej 600 km/orë. Sipas inxhinierëve ky tren mund të përshkojë itinerarin Pekin – Shangai për tre orë e gjysmë. E njëjta rrugë me avion zgjat katër orë e gjysmë. Teknologjia, progresi, vizioni i të ardhmes: Kina udhëton shpejt dhe po aq shpejt synon që të udhëtojnë.

VIDEO/ Çifti presidencial lë sërish nam, Melania ‘turpëron’ Trumpin me gjestin e saj

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump dhe bashkëshortja e tij, Melania Trump, janë vënë re që nuk kanë një raport shumë të mirë me njëri-tjetrin. Shpeshherë, në daljet e tyre publike, incidente të ndryshme që kanë ndodhur mes tyre janë bërë kryefjala e mediave. Por së fundmi, në një video që është bërë virale tashmë, Melania e ka turpëruar sërish Trump.

Temperatura deri 23°C, ja si do jetë moti sot

Edhe dita e martë do të mbetet nën ndikimin e masave ajrore të paqëndrueshme, moti do të jetë me alternime vranësirash dhe intervale të shkurtra kthjellimesh. Sipas meteoalb parashikohen reshje shiu në orët e para të 24-orëshit me intensitet të ulët, ndërsa në qarqet Lezhë, Shkodër, Durrës, do të ketë reshje shiu me intensitet deri mesatar. Në orët e mesditës.

Ben Afleck apo Robert Pattinson? Ja kush është zyrtarisht ‘Batman’

Robert Pattinson zyrtarisht është Batman i ri. Warner Bros. ka mbyllur një marrëveshje me aktorin e “Twilight” për të luajtur Caped Crusader në “The Batman”. Filmi me superhero i Matt Reeves do dalë në kinema më 25 qershor 2021. Variety konfirmon se aktori i famshëm nënshkroi marrëveshjen të premten. Xhirimet për filmin pritet të fillojnë këtë verë. Ndërsa asnjë datë.

Studimi befasues/ Konsumimi i 25 filxhanëve me kafe në ditë, të sigurtë për shëndetin e zemrës

Sipas një studimi, frekuentuesit e rregullt të kafeve, të cilët mund të konsumojnë deri në 25 filxhanë kafe në ditë, mund të sigurohen që konsumimi në masë i kafes nuk ndikon negativisht për zemrën, thonë shkencëtarët. Disa studime të mëparshme kanë sugjeruar se kafeja ngurtëson arteriet, duke vënë presion mbi zemrën dhe duke rritur gjasat e një sulmi në zemër.

Çadrat me vete, reshje shiu në të gjithë vendin

Vendi ynë do të jetë nën aktivitetin e një sistemi frontal i cili do të sjellë reshje shiu dhe stuhi me intensitet të lartë në zonën perëndimore në orët e para të mëngjesit deri në mesditë. Era do të jetë me drejtim Juglindje me shpejtësi 10-15 m/sek në bregdet. Valëzimi i forcës 5 me lartësi vale 1,5–2,0 metër në det.