X
FOTO/ Gazetari i “The Guardian” brenda shtëpisë së diktatorit Hoxha: E frikshme

Gazetari Shaun Walker i “The Guardian” ka vizituar vilën ku jetonte diktatori Enver Hoxha. Përmes disa postimeve në rrjetet sociale, Walker shprehet se vendi ku jetoi për rreth 10 vitet e fundit të jetës së tij diktatori Hoxha, i kishte lënë një përshtypje të veçantë pavarësisht se ishte i frikshëm. “Sot kam bërë një vizitë në vilën e Enver Hoxhës.

FOTO/ Rekord botëror, 21 vjeçe dhe ka vizituar 196 vende të botës

Për disa mund të jetë e pabesueshme, por është e vërtetë. Për disa të tjerë është thjesht një ëndërr. Nihuni me këtë vajzë e cila është vetëm 21 vjeçe dhe ka udhëtuar në plot 196 vende të botës, duke thyer kështu rekord botëror. Më 31 maj Lexie Alford nga Kalifornia vizitoi vendin e fundit që i mungonte, Korenë e Veriut..

Këto ushqime ulin nivelin e kolesterolit në gjak

Flitet vazhdimisht për dieta dhe ushqime të shëndetshme në veçanti në ditët e sotme kur jeta e vrulli i saj nuk lejon më kohë mjaftueshëm për të qenë të kujdesshëm ndaj shëndetit. Por duke shtuar në dietë ushqime që ulin LDL-në, (pjesëzat e dëmshme të kolesterolit që kontribuojnë në bllokimin e arterieve dhe ngushtimin e tyre (arterioskleroza), është mënyra më.

Diell dhe temperatura të larta, moti për sot

Moti do të mbetet me diell e vranësira të pakta deri mesatare kryesisht në zonat malore dhe në Jug të vendit. Era do të jetë me drejtim Veriperëndim me shpejtësi 8m/sek në bregdet. Valëzimi i forcës 4 me lartësi vale 0,5–1,0 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje. Temperaturat min dhe max: Zonat malore 14/28°C Zonat.

“Ta boni golin gjermoni eee”, memet që pushtuan rrjetin pas publikimit të përgjimeve nga Bild

Rrjeti e ka përcjellë këtë zhvillim të ditëve të fundit edhe përmes memeve, një mënyrë mjaft e përhapur kohët e fundit në vendin tonë për të përshkruar aktualitetin politik, ekonomik e më gjerë. Më poshtë kemi përmbledhur 19 foto-meme të publikuara në rrjetet sociale dy ditët e fundit dhe që kanë të bëjnë përgjithëisht me publikimet e një pjese të.

Surprizon moti, temperatura deri 30°C

Moti do të jetë me kthjellime dhe vranësira të pakta deri mesatare në zonat malore të pasuara mjegull në zonat luginore. Era do të jetë me drejtim Jugperëndim me shpejtësi 10-15 m/sek në bregdet. Valëzimi i forcës 4-5 me lartësi vale 1,–1,5 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje. Temperaturat min dhe max: Zonat malore 14/26°C.

“Pse nuk shohin punët e veta këta gjermanët?”, memet më pikante për Rilindjen pas daljes së përgjimeve

Opinioni publik sot është tronditur nga publikim i disa përgjimeve, në gazetën gjermane Bild, ku Astrit Avdyli i bandës së Shijakut, bisedon me kryebashkiakun Dako dhe përfaqësues të tjerë socialistë, për blerjen e votave dhe intimidimin e votuesve. Por, edhe në situata të tilla, rrjeti ka shpërthyer nga memet ironizuese për Rilindjen. Ja disa prej memeve më pikante: 

Si ta parandalojmë Alzheimerin, disa këshilla efikase

Stresi jo vetëm që rrit rrezikun e kancerit, sulmet në zemër dhe tru, por gjithashtu mund të rrisë gjasat në humbjen e memories në pleqëri, sipas përfundimit të një studimi të publikuar në revistën shkencore që i dedikohet sëmundjes së Alzheimerit. Një epidemi e vërtetë e diktuar nga ritmi i punës, marrëdhëniet komplekse, angazhimet, stresi sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Temperatura deri në 26 °C, parashikimi i motit për sot

Sipas meteoalb, moti për ditën e sotme parashikohet me kthjellime dhe prej orëve të mesditës do të ketë shtim vranësirash deri të dendura kryesisht përgjatë relieveve malore dhe kodrinore. Në orët e mesditës deri ato të pasdites, parashikohen reshje shiu të herëpashershme me intensitet të ulët dhe mesatar në formën e shtrëngatave shoqëruar me shkarkesa elektrike. Gjithashtu parashikohet breshër i.

Video virale/ Trump fle në karrige teksa Mbretëresha Elisabeth mban fjalim

Presidenti Trump dhe bashkëshortja e tij, Melania ndodhen në Angli, ku kanë takuar familjen mbretërore. Mbrëmjen e kaluar Trump ka qenë i pranishëm në një banket të shtruar nga Mbretëresha Elisabeth. Duket se gjithçka ka shkuar për mrekulli deri në momentimn kur kamera ka kapur një moment  paksa ‘pikant’. Ndërkohë që  Mbretëresha Elisabeth mbante një fjalim, presidenti është shfaqur i.