Bashkia Lezhë ‘zhvendoset’ në burg, 23 persona të arrestuar, mes tyre dhe kryetari

Kryetari i Bashkisë së Lezhës, Fran Frrokaj është vënë në pranga ditën e sotme nga policia për shpërdorim detyre. Ka qenë Prokuroria e Krimeve të Rënda, e cila ka hetuar rastin, duke e akuzuar kreun e Bashkisë për tjetërsim pronash. Siç bëhet me dije, në pranga janë vënë edhe nënkryetari i bashkisë si dhe 21 zyrtarë të tjerë të bashkisë.

Arrestimi i kreut të bashkisë Lezhë, çfarë paralajmëronte para një muaji ministri Xhafaj

Duket sikur shoqërimi i në polici i kryetarit të Bashkisë së Lezhës, Fran Frrokaj, ishte një ndodhi e paralajmëruar më parë. Vetë Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj deklaroi më 15 shkurt se do të kishte arrestime lidhur me akuzat për abuzime dhe tjetërsime të pronave. Ndërkohë më 17 shkurt nga qyteti i Lezhës, Xhafaj tha se shumë shpejt përgjegjësit do.

Propozimi i 9 deputetëve të PD: Të shfuqizohet 20 shkurti si dita e viktimave të komunizmit

Një grup deputetësh të Partisë Demokratike kanë depozituar një projektligj në Kuvend sipas të cilit Dita e Kujtesës të Viktimave të Regjimit Komunist duhet të jetë 26 shkurti. Nëntë deputetët demokratë e argumentojnë këtë ditë me datën kur në vitin 1951 u ekzekutuan 22 intelektualë me akuzën e hedhjes së bombës në Ambasadën Sovjektike. “Kjo date eshte me e pershtatshme.

Qeveria të tjera shpenzime luksi, 1 milion euro për makina

133 milionë lekë, pra mbi 1 milion euro. Kaq është shuma që pritet të shpenzojë Ministria e Punëve të Brendshme për blerjen e veturave dhe automjeteve të ndryshme për Gardën e Republikës, Drejtorinë e Burgjeve, SHISH, etj. Nga sa bëhet e ditur, tenderi është i ndarë në 14 nëntendera, sipas institucioneve dhe llojit të automjeteve. Nuk janë pak, por 49.

Arrestohet kryetari i Bashkisë Lezhë, Fran Frrokaj

Arrestohet kryetari i Bashkisë së Lezhës, Fran Frrokaj për shpërdorim detyre. Mësohet se kryebashkiaku demokrat është vënë në pranga pak çaste më parë. Gjithashtu, janë arrestuar edhe 24 zyrtarë të tjerë të bashkisë. Pak kohë më parë, në Lezhë, ishte ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj i cili u shpreh se me pronat në Lezhë është bërë krim. Edhe në Lezhë ka.

“Shfuqizimi i 20 Shkurtit” Bregu akuza për Bashën: Kështu nis, pastaj ngulet tabela në hyrje të selisë: “Tokë e zanun! Ndalohet kalimi!”

Ish deputetja e Partisë Demokratike, Majlinda Bregu, ka reaguar ashpër pasi një grup deputetësh demokratë kanë depozituar një projektligj i cili parashikon shfuqizimin e datës 20 shkurt, si dita e përkujtimit të viktimave dhe përkujtimit të komunizmit në Shqipëri. Ajo rendit 6 pyetje, me anë të të cilave bën përgjegjës kreun e PD Lulzim Basha e për të cilin thotë:.

Përmbytjet kërcënojnë Shkodrës, IGJEUM: Po rriten prurjet në liqen dhe lumenjtë Drin e Bunë

Nga llogaritjet hidrologjike të IGJEUM-it, rezulton se lumenjtë Drin, Buna dhe Liqeni i Shkodrës do të kenë prurje dhe nivele të larta. Sot (e premte, dt.16) në basenin Drin-Buna dhe Liqenin e Shkodrës do të vazhdojë të ketë nivele të larta të ujit dhe rritje të hartës së përmbytjes. Nesër (e shtunë, dt.17) do të vazhdojë rritja e prurjeve në pjesët e.

Vasili: Shqipëria pa një drejtim shtetëror, nuk do ketë asnjë takim me Ramën

Gjatë një konference me gazetarët, kreu i grupit parlamentar për LSI-në, Petrit Vasili ka akuzuar kryeministrin për situatën ekonomike në të cilën ndodhet momentalisht vendi. Vasili thotë që heqja e ndihmës ekonomike është jo një ndihmë jetikë, por ndihmë biologjike për bukën e gojës. “Ky shtet i Edi Ramës. gafa të rrënuara të skemës ekonomike, sistem i shthurur. Paketa që.

Del lista/ Ja kryebashkiakët që nuk mund të kandidojnë më në 2019

Sipas parashikimeve të Insitutit të Studimeve Politike, largimi nga drejtimi lokal i disa prej kryebashkiakëve të njohur, midis të cilëve gjenden si edhe emra gjerësisht të kontestuar dhe të akuzuar për korrupsion, ashtu edhe emra që nuk kanë bërë headline negative në media dhe as komunitetet lokale, – pritet të shoqërohet me luftë të ashpër politike brenda partive politike që.

Gjenden 1 ton drogë në Vlorë, trafikantët e braktisën

Gjendet një sasi e madhe kanabisi në bregun e Novoselës në Vlorë. Droga ishte e braktisur dhe e hedhur në në një gropë nga trafikantët, të cilët dyshohen se janë trembur nga kontrolli i policisë në atë zonë. Droga ishte ndarë në 30 thasë dhe gati për trafikim, në total mund të jenë mbi 900 kg lëndë narkotike. Sasia e.