Eurodeputeti Fleckenstein: Gjermania do të thotë “Po”, Franca ka rezerva, refugjatët nuk janë kusht

Finalja e debatit disajavor po afron dhe socialdemokrati gjerman nuk e thotë dot saktësisht nëse negociatat do të hapen apo jo, por e pohon se diskutimi vazhdon pasi ka rezerva, sidomos nga pala franceze, e cila i mëshon idesë se BE-ja duhet të reformohet një herë vet, pastaj të mendojë zgjerimin e mëtejshëm. Por, eurodeputeti Fleckenstein pohon se ka sinjale.

I fejuari theri prindërit, 25-vjeçarja: Sherrin e nisi vjehrra, mua s’më ka dashur se…

Krimi në familje trondit Durrësin. Një 25-vjeçar me origjinë nga Dibra ka masakruar me thikë prindërit e tij të moshuar. Bëhet fjalë për 75-vjeçarin Destan Neziri dhe 64-vjeçaren Hasije Neziri, të cilët kanë përfunduar në gjendje të rëndë në spitalin e qytetit bregdetar. Mësohet se bashkëshortët Neziri kanë marrë plagë të shumta dhe ndodhen në reanimacion nën kujdesin e mjekëve..

Matura Shtetërore, zbardhen përgjigjet e sakta të provimeve me zgjedhje

Dje 37 mijë maturantë në mbarë vendin iu nënshtruan provimit të fundit të Maturës Shtetërore 2018-të, atij të lëndëve me zgjedhje. Testi për secilin nga provimet me zgjedhje përmbante 20 pyetje, nga të cilat 10 pyetje ishin me përgjigje alternative dhe do të vlerësohen me 10 pikë, ndërsa 10 pyetje ishin me zgjidhje dhe do të vlerësohen me 30 pikë..

Ç’thanë anëtarët e jurisë për Sheshin “Skënderbej”, Rama nxjerr videon: Krenar për betejën 10-vjeçare

Nje dite pasi Sheshi “Skenderbej” u vleresua si hapesira me e mire publike ne konkursin e Barcelones, kryeministri Rama ka nxjerre sot videon me mendimet qe kane dhene per kete shesh anetaret e jurise. “Eshtë një moment i bukur krenarie për një betejë të zhvilluar 10 vjet me radhë, e të fituar për Tiranën e Shqipërinë që duam”-shkruan Rama. Postimi.

Euro fiton prapë pikë ndaj lekut, ja me sa u këmbye sot. Shkak i rritjes është…

Monedha e përbashkët edhe gjatë ditës së sotme ka fituar pikë përkundrejt lekut në vend. Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë një euro është këmbyer sot me 126.18 lekë, rreth 0.25 pikë më shumë se një ditë më parë. Megjithatë sipas ekspertëve rritjet janë modeste në tregun vendas dhe më shumë mund të flasim për një stabilizim të valutës.

600 mijë refugjatë në Shqipëri? Balla: Nuk kemi kapacitete, por edhe ne duhet të marrim përgjegjësi

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, i pyetur nga gazetarët lidhur me lajmin se në Shqipëri mund të strehohen 600 mijë rfugjatë, u shpreh se Shqipëria nuk i ka kapacitetet për një numër të tillë, por se në çdo rast Shqipëria duhet të marrë përgjegjësi, sepse është krijuar një korridor për kalimin e refugjatëve për në Europë, ku.

Taulant Balla: BE mund të na thotë “JO”, por ne kemi ende shpresë

Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, ka reaguar pas deklaratës së Lulzim Bashës, se Gjermania ka vendosur ti thotë “Jo” hapjes së negociatave të Shqipërisë me BE-në. Balla tha se një gjë e tillë nuk është e vërtetë dhe se në parlamentin gjerman ka një numër të madh votash pro Shqipërisë. Balla u shpreh se BE mund të.

Skandali/ Ditmir Bushati i fal Çamërinë Greqisë. Mediat greke: Çështja çame nuk përfshihet në pakt

Report Tv ka zbardhur detaje të reja nga marrëveshja mes Shqipërisë dhe Greqisë. Mediat greke raportuan sot se është finalizuar marrëveshja mes dy vendeve fqinje, ndërsa Report Tv mëson se në pakt nuk është përfshirë çështja çame. Report Tv ka zbardhur detaje të reja nga marrëveshja mes Shqipërisë dhe Greqisë. Mediat greke raportuan sot se është finalizuar marrëveshja mes dy vendeve.

Çështja e teatrit/ Arben Derhemi dhe Laert Vasili kalojnë në ofendime personale live në emision

Në “KafeIN” sot ishte i ftuar aktori Laert Vasili për të diskutuar në lidhje me prishjen e Tatrit Kombëtar, një temë e cila ka shkaktuar shumë debate kohët e fundit, mes qeverisë aktuale dhe aktorëve. Teksa jepte mendimin e tij pro prishjes se teatrit ndërhyn në telefonate Arben Derhemi duke u përballur me Laertin. Ai u shpreh se nuk kishte.

FOTO LAJM/ Shihni çfarë bën Edi Rama kur flet kryetari i opozitës në Kuvend

Në seancën plenare të ditës së sotme, Lulzim Basha zbuloi vendimin e gjermanëve për negociatat e Shqipërisë me Bashkimin Europian. Basha u shpreh se negociatat nuk do të hapen. Ai gjithashtu tha se fjala e opozitës po censurohet, sepse valët e internetit u bllokuan në mënyrë që opozita të mos vazhdonte transmetimet në rrjetet sociale. LSA ka shkrepur disa foto.