X
Fotoja e pabesueshme e takimit me një balenë blu në Sri Lankë

Është diçka që mund të bëjë çdokënd të ndihet i vogël. Ky takim i afërt me një balenë blu tregon shkallën e këtyre kafshëve të detit, kafsha më e madhe që ka jetuar ndonjëherë. Kafsha gjigande doli nga thellësitë e detit për të kaluar në bregdetin e Sri Lankës. Për fotografin Tanakit Suwanyang, 37 vjeç, të parit të një balene.

Pesë orët e Dakos tek Krimet e Rënda, kryebashkiaku rrëfen njohjen me Avdylajt dhe mohon akuzat

Kryebashkiaku i Durrësit, Vangjush Dako, nuk ka qenë i vetmi që është marrë në pyetje nga Prokuroria e Krimeve të Rënda për hetimet që po zhvillohen për zgjedhjet e vitit 2017. Burime të Tv Klan pranë organit të akuzës thanë se të gjithë drejtuesit e shtabit elektoral të Partisë Socialiste që u angazhuan në fushatë në Qarkun e Durrësit, apo.

Bulqizë/ Çfarë fshihej pas helmimit të 160 banorëve

Rrethuar nga malet, Bulqiza nuk vuan për burime ujore, por ditët e fundit shumë banorë po vuajnë për ujë të pijshëm. Është fjala për lagjen e sipërme të qytetit, aty ku 160 persona u helmuan dhe përfunduan në spital, në fillim të Majit. Dyshimet e para, por dhe sot e kësaj dite lidhen me ujin e pijshëm. Ka dyshime që.

Ethet e zgjedhjeve, bashkitë “përveshin mëngët”, mbledhja e taksave shënon rritje

Dy muaj para zgjedhjeve lokale të 30 Qershorit të ardhurat nga taksat që vjel pushteti vendor kanë shënuar rritje të ndjeshme. Treguesit fiskal të Ministrisë së Financave tregojne se në muajin Prill, bashkitë kanë mbledhur 9,6 miliardë lekë të ardhura, në një kohë që thuajse e njëjta vlerë parash u grumbullua në tre muajt e parë të këtij viti. Me.

Fshehu dënimin, Selami Jenisheri rrezikon mandatin e deputetit

Pasi u betua këtë javë në Parlament, kryetari i partisë së pensionistëve të Shqipërisë, Selami Jenisheri është një ndër deputetët më të ri të parlamentit të Shqipërisë por dhe më i vjetri në moshë. Ai vjen nga lista e Partisë Demokratike në qarkun e Shkodrës. Megjithëse kaloi pak kohë, derisa të merrte mandatin e deputetit ai e kishte paralajmëruar. Jenisheri.

Shpërthim pranë Piramidës së Gizës në Egjipt, plagosen 16 turistë

Një shpërthim ka ndodhur mesditën e sotme pranë Piramidës së Gizë, ku janë plagosur të paktën 16 persona, pranë Muzeut të Madh të Egjiptit. Siç raporton BBC, objekt i shpërthimit ishte një autobus me turistë. Autoritetet thonë se shumica e personave të plagosur janë turistë të huaj dhe nuk raportohet për viktima. Në muajin dhjetor, tre turistë vietnamezë dhe një.

Babai iu vra në Siri, 22-vjeçarja në kërkim të mbetjeve të tij

Vajza e një prej viktimave të xhihadistit të vrarë të ISIS, John do të udhëtojë drejt Sirisë për të marrë trupin e babait të saj. Punonjësi i ndihmës, David Haines u rrëmbye , torturua dhe u var pasi kaloi 18 muaj si peng në Siri. Inxhinieri u shfaq në një video të sëmurë të ISIS, i gjunjëzuar në shkretëtirë me.

Maqedoni e Veriut, shtohen rastet e të prekurve nga fruthi

Njëqind raste të reja të fruthit janë regjistruar për pothuajse një muaj e gjysmë në Strugë që nga shpallja e epidemisë. Nëse në fund të marsit ky numër ishte vetëm 26, të dhënat më të fundit tregojnë për 119 raste të regjistruara. Në Dibër numri është 31, ndërsa në Ohër 28. Problem serioz për Strugën është edhe numri i madh.

Dosja 339/ Zëri i Amerikës: Krahas Vangjush Dakos, në përgjime edhe drejtues të tjerë vendorë, prokurorë dhe gjyqtarë

Prokuroria e Krimeve të Rënda ka marrë në pyetje kryetarin socialist të bashkisë së Durrësit, Vangjush Dako, lidhur me hetimet që po zhvillohen mbi veprimtarinë kriminale të një grupi personash në Shijak, të arrestuar gjatë operacionit Vol-Vo 4 vitin e kaluar. Emri dhe zëri i zotit Dako është regjistruar në biseda telefonike të përgjuara antarëve të këtij grupi kriminal, i.

Si po futet kokaina në zinxhirin ushqimor përmes urinës së të droguarve

Përdorimi i kokainës është më shumë se dyfishuar në të paktën pesë vjet pasi pastërtia ka goditur një rekord të lartë, tregojnë analizat e ujërave të zeza në Britani. Testet shkencore të drogës së metabolizuar në ujërat e zeza tregojnë se përdoruesit në Londër po marrin pothuajse 200,000 doza droge çdo ditë, me vlerë rreth 700,000 paund në ditë me.