X
Rama rrëzon vetëveten me një alibi qesharake: Nuk e di a do të hapen negociatat, varet nga opozita…

Kryeministri Edi Rama, pas publikimit të progres-raportit për Shqipërinë, është shfaqur në një bashkëbisedim me gazetarët, krah për krah ambasadorit të BE-së, Soreca. Ai ka folur për mundësinë e hapjes së negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Europian këtë vit, edhe pse për kryeministrin negociatat janë hapur që në vitin 2018 dhe tashmë bisedimet duhet të ishin formalizuar. (shih videon) Sot,.

Edi Rama mbledh eksponentët e Rilindjes, tek ish vila e Enver Hoxhës (foto)

Kryeministri Edi Rama, po zhvillon një takim, me eksponentë të rangjeve të ndryshme në Partinë Socialiste. Ai ka zgjedhur ta mbajë këtë takim në ish vilën e diktatorit Enver Hoxha, në Bllok. Në fakt, kjo zgjedhje e kryeministrit shkon shumë me situatën politike në vend dhe vendimin e tij për të hyrë në zgjedhje pa opozitën dhe për të patur.

PPP-të e rrugëve Milot-Balldre dhe Orikum-Dukat, vlera pas negocimit shkon në 281 milionë euro

Projektimi, ndërtimi dhe mirëmbajtja 13-vjeçare për rrugët Milot-Balldre dhe Orikum-Dukat do të kushtojë rreth 281 milion euro. Televizioni SCAN ka zbardhur kontratat e partneritetit publik-privat për 2 veprat e mësipërme, të cilat tashmë janë miratuar në qeveri. Sipas relacionit shpjegues për Milot-Balldren, pas negocimit të kontratës, vlera totale e projektit e dakortësuar ndërmjet palëve është 213,665,040 euro, pa TVSH. Ndërkohë.

Hapet tenderi i dytë për Unazën e Re, pas skandalit me kompaninë fantazmë

Autoriteti Rrugor Shqiptar hapi të premten e javës së shkuar një procedurë prokurmi lidhur me projektin e rehabilitimit të Unazës së Re në segementin nga Pallati me Shigjeta tek rrethrrotullimi i Doganës. Procedura e prokurimit ka të bëjë me mbikqyrjen e punimeve dhe pas shpalljes së fituesit që do të mbikqyrë punimet në Lotin e parë është vijuar me hapjen.

“Nuk ka zgjedhje pa opozitën”, protestuesit paralajmërojnë kryeministrin Rama (foto)

Dhjetëra mijëra qytetarë kanë marrë pjesë në protestën e opozitës. Ata kërkojnë largimin e Edi Ramës dhe krijimin e një qeveria tranzitore për ta çuar vendin në zgjedhje. Protestuesit kanë mbajtur në duar pankarta me mbishkrimin “Ik” dhe “S’ka zgjedhje pa opozitën”. Ata kanë hedhur bojë dhe kapsolla në drejtim të godinës së Kryeministrisë, por ndryshe nga protesta e shkuar,.

Mbi 5500 euro për një pishë: Kontrata e Bashkisë së Tiranës nën hetim nga Prokuroria

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku paralajmëroi së fundmi planet e afërta të qeverisë “Rama” për dhënien me koncesion të autostradës Tiranë-Durrës; një projekt i debatueshëm ky që synon sipas saj zgjerimin e rrugës dhe vendosjen e një tarife për përdoruesit e saj. “Ne po punojmë, në vjeshtë projekti do të shpallet për garë dhe më pas do të.

Presidenti Meta: Vendos mandatin tim në dispozicion të zgjidhjes së krizës politike

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta, me një njoftim publik ka bërë të ditur se në bazë të kompetencave që i jep Kushtetuta e vendit është gati që të rishikojë dekretin e zgjedhjeve lokale, për të dekretuar një tjetër datë. Por presidenti Meta shkon edhe më tej, ku thotë se në funksion të zgjidhjes së krizës politike, vendos edhe mandatin e.

Lubonja: Ja arsyeja përse Rama nuk kërkon dialog, por eleminimin e opozitës

Analisti Fatos Lubonja, ka thënë në emisionin “Të Paekspozuarit”, se kryeministri Rama, pavarësisht letrave që i shkruan opozitës, nuk kërkon dialog por synon eleminimin e opozitës. “Fjalimi programatik i Edi Ramës, kur fliste përpara kandidatëve për kryetarë bashkie nga PS-ja, ku kishte një gjuhë të atillë ndaj opozitës, bile edhe ndaj nesh, që ishte një paralajmërim që në 30 Qershor,.

Debati/ Muç Nano: Erion Veliaj ka bërë punë, Bushati: Produkt i pistë i manipulimit mediatik, mashtrues ordiner

Analisti Andi Bushati dhe drejtuesi i emisionit “Provokacija”, Mustafa Nano, kanë debatuar në studion e emisionit “Të Paekspozuarit”, lidhur me daljen e opozitës nga institucionet dhe kapjen e këtyre institucioneve nga mazhoranca. Gjatë debatit, është diskutuar edhe rreth kryebashkiakut Veliaj dhe mediave të kapura prej tij. Debati: Mustafa Nano: Lidhur me Ramën e kam shprehur që është problem për vendin..

Debati / Nano: Shihni vetëm korrupsionin e Ramës, nuk flisni për asgjë tjetër, Bushati: 600 mijë shqiptarë janë larguar nga vendi, prej dhunës së pushtetit

Në studion e emisionit “Të Paekspozuarit”, ka patur një debat mes analistit Andi Bushati dhe drejtuesit të emisionit “Provokacija”, Mustafa Nano. Debati ka qenë i fokusuar tek kriza politike dhe dhuna e protestuesve në protestat e opozitës. Sipas Mustafa Nanos, retorika që nxit dhunë nga politikanët dhe analistët, është mjaft alarmante. Ndërsa analisti Andi Bushati, u shpreh se dhuna e.