X
Veliaj, edhe 14 milionë euro të tjera në skemën e dyshimtë të PPP-ve për shkollat

Bashkia Tiranë do të japë ndërtimin e katër shkollave të tjera me Partneritet Publik Privat, një vit pasi dha kontratën e parë për ndërtimin e pesë shkollave me PPP. Për këtë bashkia, hapi dje tenderin me vlerë rreth 14 milionë euro, ose rreth 3.5 milionë euro për çdo shkollë. Shkollat parashikohen të ndërtohen në Dajt, Njësinë Administrative 2 dhe 8..

Biznesmenët me targa diplomatike/Ja privilegjet që kanë përfituar ndër vite

Nga sot do të jenë të detyruar t’i dorëzojnë target diplomatike, CD, por për vite e vite me radhë, biznesmenë, politikanë, ish-deputetë dhe njerëz të fuqishëm në Shqipëri kanë patur privilegje që shumë prej nesh ndoshta as nuk i dinim. Ministri i Deleguar i Punëve të Jashtme, Gent Cakaj tha se janë mbi 38 konsuj nderi që hyjnë e dalin.

Shkodra e pushtuar nga bandat, shkarkohet Drejtori i Policisë, Vehbi Bushati

TPZ.al paralajmëroi ditën e sotme, shkarkimin e drejtorit të Policisë së Shkodrës, Vehbi Bushati. Ministri Sandër LLeshaj ka lajmëruar pak minuta më parë, nga qyteti i Shkodrës, largimin e drejtorit të policisë nga detyra. Shkak për këtë vendim të Ministrit Lleshaj, është situata e kriminalitetit në këtë qytet dhe numri shumë i lartë i vrasjeve dhe ekzekutimeve. Bushati u emërua.

Shqipëria nën terror, 16 vrasje në dhjetë muaj. Shkodra, “kryeqyteti” i krimit

Shqipëria nën kthetrat e krimit! Atentati i sotëm ndaj dy vellezërve, Astrit dhe Ibrahim Bilali në Shkodër, e çoi në 12 numrin e vrasjve në Shkodër në një hark prej dhjetë muajsh dhe në shtatë numrin e viktimave vetëm gjatë muajit mars 2019, përfshirë edhe ato të Esat Katorrit (Kavajë), Hamdi Baxhinovksit (Tiranë), Jurgen Kurtit (Tiranë), Ferndinad Polisë (Shkodër), avokatit.

DASH: Shqipëria gjithnjë e më shumë vend tranzit për drogat e forta

Departamenti amerikan i Shtetit i dorëzoi të enjten Kongresit raportin vjetor për strategjinë e luftës ndërkombëtare kundër narkotikëve. Në pjesën për Shqipërinë, DASH thotë se ky vend është njëkohësisht burim i kanabisit dhe, gjithnjë e më shumë, një vend tranzit për kokainën dhe heroinën. Në këtë raport që mbulon vitin 2018, Departamenti i Shtetit thotë se tranziti i kanabisit si.

Gazetarja e njohur: Çmimi tek kullat do shkojë deri në 3 mijë euro për metër katror, paratë për ndërtimin nuk dalin nga bankat

Gazetarja Ornela Liperi, e ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit”, ka deklaruar se kullat që kanë nisur të ndërtohen në Tiranë, do të shiten me çmime mjaft të larta dhe kjo në vetëvete është një absurd, duke patur parasysh fuqinë shumë të ulët blerëse në vend. Gjithashtu, Liperi u shpreh se paratë për ndërtimin e këtyre kullave nuk po dalin nga.

Debati/ Bushati: Rama nuk është rrezik për gazetarët, Lubonja: Deklaratat e Ramës nxisin urrejtje ndaj gazetarëve

Në emisionin “Të Paekspozuarit”, ka patur një debat, mes analistëve, Fatos Lubonja dhe Andi Bushati, lidhur me deklaratat e ashpra të Edi Ramës ndaj gazetarëve në kongresin e Partisë Socialiste. Bushati mendon se deklaratat e Ramës ndaj gazetarvve nuk përbëjnë rrezik dhe se gazetarët nuk duhet të viktimizohen. Ndërsa analisti Fatos Lubonja mendon se kryeministri nxit dhunë dhe urrejtje ndaj.

Lubonja: Rama, diktator si Hoxha, nuk duron dot as kritikën e portaleve edhe pse ka blerë televizionet kombëtare

Analisti Fatos Lubonja, i ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit”, duke komentuar fjalimin e kryeministrit Rama dhe sulmit ndaj gazetarëve, u shpreh se Rama ka mendje totalitare si Hoxha dhe se ai nuk duron dot kritikën edhe nga portalet, edhe pse ka kapur televizionet kryesore të vendit. “Kjo mund të shihet në dy kënde. Me satirë dhe me dramë. Nga një.

VIDEO/ Policia bllokon pedonalen, largohen me forcë gazetarët

Policia ka bllokuar pedonalen pranë Ministrisë së Brendshme duke mos lejuar protestuesit e Unazës së Re të kalojnë për t’u bashkuar me protestuesit e tjerë tek parlamenti. Po kështu policia ka larguar me forcë edhe gazetarin e News24 Erjon Skëndaj dhe grupin e xhirimit si dhe mediat e tjera. Policët kanë deklaruar se nuk do të lejohen pasi pritet një.

Dosja 339/ Arta Marku e shqetësuar për informacionet që kanë dalë në media: Turp!

Kryeprokurorja e Përkohshme, Arta Marku, ka mbajtur fjalën në analizën e punës së Prokurorisë së Krimeve të Rënda. Marku, ka shfaqur shqetësimin e saj, për informacionet që kanë rrjedhur në media, nga disa dosje hetimore. Ajo tha se tashmë publiku ka informacione edhe për numrat e dosjeve, pra qartazi duke iu referuar përgjimeve në dosjen “339”, apo “339/1”, ku është.