X
Vasili letër të hapur Delegacionit të BE: Koncesioni Milot – Balldren, një grabitje skandaloze

Nënkryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili, i ka dërguar një letër të hapur Delegacionit të BE në Tiranë. Ai i kërkon përfaqësuesve të BE që të dënojnë aferën sipas tij korruptive të rrugës Milot – Balldren. “Kjo plaçkitje, shkruan Vasili, po i varfëron ekstremisht shqiptarët dhe po i bën të humbasin shpresën dhe të braktisin vendin e tyre..

Lajm i keq për shqiptarët/ Përfaqësuesi i Hollandës, letër KE-së, për rikthimin e vizave me Shqipërinë

Përfaqësuesi i Hollandës, në Bashkimin Europian, Robert de Groot, i ka dërguar një letër, Komisionerit për Çështjet e Migracionit dhe Çështjet e Brendshme, Dimitris Avramopolous, lidhur me votimin e parlamentit hollandez, për të rikthyer vizat me Shqipërinë. Robert de Groot, rendit aryset e këtij votimi, konkretisht duke cituar nivelin e kriminalitetit të shqiptarëve në Hollandë dhe emigrimin e paligjshëm në.

Mos e humbisni këtë analizë të Bushatit/ Si ndahen paratë e shqiptarëve mes Ramës dhe oligarkëve

Analisti Andi Bushati, i ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit”, ku po diskutohej koncesioni i rrugës “Milot-Balldre”, ka folur për këmbënguljen e kryeministrit Edi Rama, për të shpërndarë koncesione marramendëse, edhe kur të gjitha institucionet financiare dhe Bashkimi Europian, kanë paralajmëruar rrezikun e tyre. Bushati u shpreh se tashmë, shpërdorimi i parave të shqiptarëve nuk bëhet më për pasurimin personal, por.

Bamir Topi flet hapur: Ku vë këmbën Edi Rama, nuk lindin gjallesa…

Ish presidenti, Bamir Topi, ka qenë i ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit”, në një intervistë ku ka rrëfyer mardhëniet  me Sali Berishën dhe Edi Ramën dhe librin autobiografik që ka publikuar. Topi ka bërë në emision, një përcaktim mjaft origjinal, për kryeministrin Edi Rama. “Nga 2008, deri në vitin 2019, kemi një sundim bipolar të këtyre individëve [Berishës dhe Ramës]..

Rakipi debaton me Topin: Thoni se Berisha është autokrat, por keni bashkëjetuar më të për 20 vjet!

Gazetari Ylli Rakipi dhe ish presidenti Bamir Topi, kanë debatuar në emisionin “Të Paekspozuarit”, lidhur me rolin e Sali Berishës ne Partinë Demokratike dhe mënyrën se si Berisha i caktonte detyrat pa garë. Rakipi tha se Topi e quan Berishën një njeri autoritar, por se ka qenë pikërisht ai që i ka caktuar të gjithë postet që ka mbajtur. Pjesë.

Shehaj publikon dokumentat: Ja përse “Milot-Balldre” është një aferë, kompania që fitoi nuk plotëson kriteret

Ish deputeti i Partisë Demokratike, ka publikuar dokumentat që dëshmojnë, se kompania A.N.K, që ka fituar koncesionin marramendës të rrugës “Milot-Balldre”, nuk plotëson kriteret financiare për të fituar këtë koncesion dhe se për rrjedhojë kontrata është e paligjshme. “Kontrata që ka firmosur qeveria shqiptare, parashikon që fituesi të paguajë 52 milionë euro nga kapitali. Kjo kompani nuk ka 52 milionë.

Afera “Milot-Balldre”/ Basha: Kontrata do varroset, Rama, Balluku dhe kush fshihet pas kompanisë, do shkojnë në burg!

Gjatë takimit me qytetarët e Laçit, kreu i PD-së,  Lulzim Basha është shprehur se projekti i rrugës Milot-Balldre është një aferë korruptive. Ai paralajmëroi personat që qëndrojnë pas kompanisë ANK dhe kryeministrin Rama sëbashku me ministren Balluku, se do të përfundojnë prapa hekurave dhe se do t’u konfiskohen paratë. “Vetëm pak kilometra prej këtej po planifikohet një hajdutëri që ia.

Der Standard: Edi Rama drejt nacionalizmit dhe autoritarizmit

Qeveria shqiptare vendosi që shqiptarët, të cilët jetojnë në Malin e Zi dhe në Maqedoninë e Veriut, nuk do kenë më nevojë për leje pune nëse dëshirojnë të punojnë në Shqipëri. Kryeministri shqiptar, Edi Rama, po ndjek një kurs shumë nacionalist dhe po simpatizon gjithmonë idetë e Shqipërisë së Madhe. Ai përpiqet ta portretizojë veten si udhëheqës të shqiptarëve në.

SONDAZHI/ Si do votonin shqiptarët për PS, PD dhe LSI nëse zgjedhjet do mbaheshin sot

RTV Ora në bashkëpunim me IPR Marketing kanë sjellë rezultatet e sondazhit të dytë në nivel kombëtar për këtë vit. Nëse zgjedhjet do të zhvilloheshin sot, orientimi i votës së shqiptarëve është në krahun e opozitës, PD – LSI. Por si forcë politike orientimi i votës është majtas. Konkretisht: Orientimi i votës në 29 maj për PS është 44.5%, krahasuar.

Zbulohen SMS-të mes Ramës dhe Sorecës: Përmendin Bashën, Mediun dhe shtyrjen e zgjedhjeve

Ka qenë vetëm një moment pakujdesie që ambasadori i Bashkimit Europian në Tiranë, Luigi Soreca ka hapur telefonin gjatë një ceremonie me rastin e publikimit të Raportit të Progresit, por pa dashje ka zbuluar edhe një pjesë nga bisedat e tij me kryeministrin Edi Rama. Ekrani i telefonit të diplomatit italian është i mbushur me mesazhe dhe sinjalizime, por ai.